We wpisach wcześniejszych rozmawialiśmy już o pewnych zagrożeniach, które mogą wystąpić podczas leczenia akupresurą. W tym wpisie porozmawiamy sobie o przeciwwskazaniach, gdyż okazuje się, że nie zawsze tego rodzaju zabiegi są obojętne dla pacjenta i często nie każdy pacjent może poddawać się tego rodzaju zabiegom.

Akupresura jest zabiegiem na ogół bezpiecznym i dobrze znoszonym przez pacjentów. Niemniej jednak nie można jej wykonywać u każdego pacjenta i we wszystkich stanach chorobowych.

Niezbędnym warunkiem do tego zabiegu jest dobry stan powłok ciała. Otwarte rany, stany zapalne, czyraki, ropnie, wybroczyny, podskórne wylewy krwi, żylaki i obrzęki automatycznie dyskwalifikują pacjentów do zabiegów akupresury.

Nie wolno również przystępować do zabiegów akupresury u pacjentów z wyraźnym uszkodzeniem układu sercowo-naczyniowego ( świeże zawały serca, stany pozawałowe, choroba wieńcowa z wyraźnymi objawami klinicznymi wysokiego stopnia nadciśnienia tętniczego oraz niedomoga krążenia połączona z obrzękami obwodowymi. Objawy te stanowią wyraźne przeciwwskazania oraz zagrożenia!

Należy przestrzec również przed zabiegami akupresury, kobiety w ciąży i w okresie menstruacji z uwagi na możliwość wystąpienia objawów ogólnych w postaci silnych bólów głowy połączonych z zawrotami, bicia i kołatania serca.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów w stanie ogólnego wyczerpania, wychudzenia i cierpiących na niedokrwistość wysokiego stopnia.

Należy także zauważyć, że nieumiejętnie wykonany zabieg, a mianowicie uciskanie niewłaściwych punktów energetycznych, może spowodować zakłócenia energetyczne i niekorzystną reakcje ogólną naszego organizmu. Dlatego też zabiegi powinna wykonywać osoba kompetentna i dobrze wyszkolona.

akupresura4-6155368

http://www.fit.pl/g/str/zdrowie/akupresura4.jpg

“Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki “Akupresura w pospolitych dolegliwościach”. Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall.”

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X