We wcześniejszym poście zwracaliśmy uwagę na odpowiednie miary dawkowanych wyciągów wodnych. Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć trochę na temat przygotowywania wyciągów wodnych w warunkach ziołowych w zależności od rodzaju wyciągu.

Jeśli chodzi o napary, należy podaną ilość surowca, odpowiednie rozdrobnionego, zalać przepisaną ilością wody w porcelanowym ,szklanym lub emaliowanym naczyniu ( należy unikać plastiku ) a następnie ogrzać po przykryciem przez około 15 minut na tzw. “łaźni wodnej” ( na garnku lub czajniku z gotującą się wodą ). Po ostudzeniu ( od 5 do 10 minut ) i wymieszaniu całego naparu, należy przecedzić pozostałości surowca i zużyć w ciągu tego samego dnia.

Natomiast jeśli chodzi o odwary, należy przyrządzać je z surowców zawierających substancje czynne, dość trudno lub bardzo trudno rozpuszczalne w wodzie i nie ulegające hydrolizie lub utlenianiu w czasie gotowania. Najczęściej stosowany i najbardziej wskazany sposób w warunkach domowych. Jeśli chodzi o ten rodzaj wyciągów to najbardziej popularne są 2 sposoby:

  1. Sposób A: ( Zachowując właściwy stosunek surowca do wody, należy zalać rozdrobnione zioła w naczyniu emaliowanym odpowiednią ilością wody o temperaturze pokojowej. Starannie wymieszać i pod przykryciem, przy użyciu słabego podgrzewania, należy doprowadzić do wrzenia przez 2 do 4 minut. Po odstawieniu należy odcedzić odwar po upływie 10 minut i zużyć tego samego dnia ).
  2. Sposób B: (Stosuje się go dla surowców roślinnych, których substancje czynne są bardzo trudno rozpuszczalne w wodzie. Odwar przygotowuje się tak samo jak w sposobie A, zachowując odpowiednia stosunek wody i gotując przez 5 do 10 minut ). 

Okres trwałości odwaru jest dłuższy. Przechowywany w szklanym naczyniu w lodówce może być użyty również następnego dnia. W ten sposób mogą być przechowywane odwary z surowców zawierających np. krzemionkę czy rutynę.

Kolejną grupą są maceraty, czyli wyciągi wodne na zimno. Przygotowywane są z surowców roślinnych zawierających śluzy. Zgodnie z przepisem surowiec należy zalać odpowiednią ilością chłodnej, przegotowanej wody i pozostawić w temperaturze pokojowej, w zależności od rodzaju surowca, na 6 do 10 godzin. Po przecedzeniu i wyciśnięciu surowca, macerat należy zużyć w przeciągu jednego dnia. W przypadku bardzo twardych surowców, zalecane jest doprowadzenie do wrzenia.

Wyciągi wodne sporządzane w warunkach domowych są często stosowane w lecznictwie. Ważne jest zatem, aby w czasie przygotowywania tych wyciągów jak największa ilość substancji czynnych z surowca przeszłą do wody

Stopień rozdrobnienia surowca ma duże znaczenie. Surowce roślinne, które docierają do rąk chorego, są pocięte i przesiane przez odpowiednie sita zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stopień rozdrobnienia surowców roślinnych jest jednak ograniczony, gdyż im większe rozdrobnienie, tym większa możliwość rozkładu substancji czynnych, w okresie przechowywania.

Z tych względów zalecane jest choremu, aby przed przygotowaniem wyciągu wodnego, rozdrobnił surowiec w moździerzu, młynku do kawy, blenderze lub mikserze. Niewątpliwie ułatwi to i spotęguje przejście substancji czynnych z surowca do wody.

Nieliczne tylko surowce roślinne przeznaczone do przygotowania recepturowych postaci leków są sproszkowane ( PULV ) i stosowane sporadycznie w odpowiedniej dawce w postaci proszków w opłatkach lub są zażywane po uprzednim zmieszaniu z miodem lub dżemem.

Trwałość wyciągów wodnych jest bardzo ograniczona i z tych względów poleca się choremu przygotowanie ich w ilości, która będzie zużyta w ciągu jednego dnia. Klasycznym przykładem jest “esencja herbaciana”, która pomimo bardzo starannego przygotowania po upływie czasu zmienia swój kolor, stan i zapach, a ponad to wytrąca osad. Podczas tego procesu powstaje duża zmiana struktury substancji czynnych w wyniku reakcji zachodzących w wodzie.

Objętość wyciągu wodnego przeznaczonego do użycia wewnętrznego w ciągu jednego dnia jest zależna od rodzaju dawkowania i waha się od 100 do 500 ml. Natomiast objętość wyciągu wodnego przeznaczonego do użytku zewnętrznego ( okłady itp ) jest zależna od leczonej powierzchni oraz sposobu stosowania.

34-3-7096687

http://1.bp.blogspot.com/-Dk9EOsbR2a8/UJ6QQxM8jhI/AAAAAAAAGLw/qoHuUznNxoE/s1600/34.3.jpg

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

CART

X