W tym poście zasięgniemy wiedzy z trochę innej dziedziny nauk, powiemy sobie coś na temat chmur i ich użyteczności. Nie będą to chmury bujające w obłokach nad naszymi głowami lecz chmury obliczeniowe świadczące szereg usług w naszym kochanym internecie.

Chmura obliczeniowa

 ( inaczej Cloud Computing ) to model oparty na świadczeniu usług dla użytkownika z każdego miejsca na ziemi podłączonego do internetu. Mogą to być np. dyski internetowe, udostępnianie zdjęć, bazy danych, arkusze kalkulacyjne, przegladarki dokumentów, wirtualizacja systemów operacyjnych. Wszystkie te usługi odbywają się pośrednictwem chmur. cloud-computing-2132860 Chmury są coraz liczniej obecne w naszym społeczeństwie. Na pewno korzystają z nich nasi znajomi lub my sami. Kilka najpopularniejszych chmur to iCloud oferowany przez Apple, SkyDrive od Microsoftu, GoogleDrive od Googla czy na przykład bardzo fajna chmurka Copy. Istnieje wiele modeli chmur dzielące się na wiele rodzai: Ze względu na dostępność: – prywatne (dostępne dla firm i organizacji prywatnych) – publiczne (dostępne dla wszystkich) Ze względu na architekturę: – Kolokacyjna – IaaS (infrastruktura jako usługa) – PaaS (platforma jako usługa) – SaaS (oprogramowanie jako usługa) – CaaS (komunikacja jako usługa) Pojęcie chmury jest pojęciem informatycznym i można by było tutaj rozpisywać się bardzo długo ale nie o to chodzi w tym poście. Chciałbym zachęcić was dzisiaj do użytkowania chmur bo są to stworzenia bardzo pożyteczne i wygodne. Coraz więcej usługodawców oferuje nam darmowe dyski internetowe i często są to dość duże jak na darmowe oferty przestrzenie, które możemy wykorzystać na własne potrzeby. Na swoją chmurą możemy wgrywać praktycznie wszystko, zdjęcia, filmy, dokumenty, muzykę, nasze projekty, następnie możemy udostępniać nasze zasoby dla innych, pozwalać na pobranie i mieć dostęp do swoich dokumentów z każdego miejsca na świecie bez niepotrzebnego zaśmiecania naszego komputera. Dane w chmurze są zawsze bezpieczne ze względu na częste backupy czyli kopie zapasowe chroniące przed ich utratą.

Ja aktualnie korzystam z chmury Copy. Polecił mi ją kolega ze studiów. Wyróżnia się ona duża przestrzenią dyskową gdyż na start jest 15 GB a po wysłaniu linka do znajomego obie osoby otrzymują kolejne 5 GB dodatkowego miejsca. Chmura ta posiada przyjazny dla użytkownika interfejs i jest łatwa w obsłudze. Można również zainstalować oprogramowanie do obsługi tej chmury na naszych telefonach osobistych z systemem iOS, Android czy Windows Mobile.

copy-3505840

Można zarejestrować się pod adresem www.copy.com gdzie możemy za darmo się zarejestrować i korzystać z jej usług. Pokarzę teraz jak krok po kroku zarejestrować się na tej fajnej chmurze.

Wchodzimy w ten link https://copy.com?r=T4LpEz i wypełniamy formularz. Dane nie muszą być prawdziwe, byle byśmy tylko pamiętali nasz adres email i login bo przy użyciu tych danych będziemy się logować.

1-8431148

Po rejestracji logujemy się na naszą skrzynkę pocztową i potwierdzamy rejestrację. Jeśli nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości wchodzimy do folderu spam i sprawdzamy czy nie znajduje się ona tam. Otrzymamy wiadomość tego typu: 2-9825486 Otwieramy wiadomość, i potwierdzamy rejestrację: 3-3599702 Następnie aby otrzymać dodatkowe 5 GB transferu musimy pobrać aplikację z oficjalnej strony Copy.

Więc wracamy na stronę główną https://www.copy.com/home/ i w lewym górnym rogu klikamy w install app.4-9554598

Następnie pobieramy aplikację i ją instalujemy. Proces jest bardzo prosty więc nie będą go tutaj dokładnie opisywał. Podążamy według kreatora.

5-5561572

Po zainstalowaniu aplikacji, na naszym pasku start pojawi się w prawym dolnym rogu ikonka papierowego samolocika. Jesteśmy jużw domu. Logujemy się do aplikacji przy użyciu adresu email i hasła. 6-8373568

Można przeklikać te reklamy i podpowiedzi. I chmura jest gotowa do użytkowania. Oprócz tego na naszym dysku utworzył się katalog udostępniania Copy do, którego możemy w szybki sposób przeciągać nasze pliki i synchronizować z chmurą.

7-9884205

W tym katalogu obok nazwy pliku występują 2 oznaczenia: kwadracik, który oznacza, że plik został już całkowicie załadowany do chmury lub progres bar jeśli dopiero wrzuciliśmy tam plik i się do niej ładuje. 8-6861936

Jeśli chcemy teraz udostępnić nasze pliki dla kogoś bliskiego lub nie wystarczy kliknąć na niego ppm i dać Copy Actions a następnie Copy Public Link.

9-1499999

Teraz link do naszego plik znajduje się w schowku czyli pamięci naszego komputera i możemy łatwo udostępnić go dla naszych znajomych. Natomiast jeśli nie mamy dostepu do naszej aplikacji zainstalowanej na komputerze, możemy w szybki i łatwy sposób skorzystać z web API na stronie Copy. Zalogować się tam i udostępniać lub wgrywać pliki do chmury i z chmury. Aby to zrobić klikamy w prawym, górnym rogu na przycisk Log In. Wpisujemy tam nasz adres email i hasło i gotowe. Jesteśmy już w kokpicie naszej chmury!:) 10-5149571 Tak wygląda kokpit naszej chmury. Nasze dane znajdują sie w Copy Folder, gdzie możemy tworzyć sobie inne katalogi i wgrywać pliki. Wystarczy przeciągnąć na przeglądarkę. Miłej zabawy 🙂

X