Rola i znaczenie krzemu

R

Krzem to jeden z najistotniejszych pierwiastków potrzebnych dla życia ziemskiego. Nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem młodości, gdyż młode organizmy zawierają go dużo więcej niż stare.
Ale czy wiecie do czego potrzebny jest nam krzem? I jakie ma właściwości?

Krzem

to pierwiastek chemiczny zwany inaczej Silicum (Si). Jest niezmiernie ważny dla naszego organizmu. Związki krzemu mają kluczowe znaczenie w procesie komunikacji międzykomórkowej, wpływając redukująco na procesy przemiany materii. Jest doskonałym materiały konstrukcyjnym i uelastyczniającym włókna kolagenu oraz elastyny we wszystkich żywych organizmach na Ziemi.

Okazuje się, że w procesie starzenia się i w miarę upływu lat, w każdym organizmie zachodzi gwałtowny spadek krzemu, który zastępowany jest wzrostem zawartości wapnia co powoduje powstawanie stanów miażdzycowych.

Jakie dobroczynne właściwości posiada krzem?

Krzem jest pierwiastkiem pobudzającym przyrost tkanki mięśniowej, przyśpiesza gojenie ran, procesy naskórkowania oraz nabłonkowania, w procesie syntezy z węglem i wodorem. Krzem w przyrodzie wypierany jest przez związki wapnia, tak dzieje się choćby w rolnictwie co wpływa na wszystkie organizmy żywe od roślin aż po ludzi.

Dzienne zapotrzebowania na krzem dla człowieka wynosi około 30mg.


Oprócz tego związki krzemu wykazują działania ochronne takie jak:

  1. Zapobiegają krystalizacji związków mineralnych w naszych drogach moczowych, gdyż mają charakter koloidalny.
  2. Opóźniają procesy odkładania blaszek lipidowych w ścianach naczyń krwionośnych.
  3. Utrudniają odkładanie się wapnia w naszych komórkach co powoduje kruchość naczyń i powstawanie procesów miażdżycowych.
  4. Zapobiega nadmiernym krwawieniom na tle miesiączkowym.
  5. Łagodzi krwawienia maciczne podczas ciąży i po ciąży.
  6. Wykazuje właściwości przeciw łuszczycowe i przeciw trądzikowe.

Krzem dobrany w odpowiedniej formie umożliwia i polepsza przepływ informacji w organizmie ludzkim, wzmacnia wszelkie procesy naprawcze i odbudowujące.

Niedobór tego pierwiastka powoduje wiele niebezpiecznych powikłań takich jak:

osteoporozę, deformację stanów, tkanki łącznej oraz dziąseł. Krwawienia z nosa i dziąseł oraz zapalenie spojówek. Niestety nasz organizm nie potrafi magazynować krzemu. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przyswoić odpowiedniej dawki krzemu z naszej codziennej diety. Idąc dalej, zawartość krzemu w naszym organizmie zależy od miejsca zamieszkania oraz sposobu odżywiania i życia. Dlatego musimy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. krzem-2816260

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

About the author

Redakcja

Dodaj komentarz

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta