Rośliny lecznicze i olejki

R

Człowiek pierwotny już od zarania dziejów stosował sok z jaskółczego ziela w chorobach oczu, żuł liście pewnych roślin w zaburzeniach przewodu pokarmowego, przykładał liście babki lancetowatej do ran. Korzystał on także z rozlicznych naparów, okładów i plastrów. Tak również dzieje się do dzisiaj. Tego typu metody stosowane są w leczeniu wielu dolegliwości w naszych domach przez wielu z Nas.

Leczenie ziołami stosowano w starożytnej Babilonii i Asyrii już przed czterema tysiącami lat. Już wtedy znano takie rośliny lecznicze, jak rumianek, piołun, lukrecję, nagietek, babkę czy koper. W Egipcie do balsamowania zwłok stosowano aromatyczne oleje i balsamy. Znane nam papirusy wymieniają łącznie 500 różnych składników lekarstw pochodzenia roślinnego. Dalszy ogromny rozwój ziołolecznictwa związany jest ze starożytną Grecją oraz antycznym Rzymem. Pliniusz Starszy wybitny encyklopedysta w swoim wiekopomnym dziele „Historia Naturalis” napisanym w pierwszym stuleciu po Chrystusie wymienia wiele roślin leczniczych, a także ich działanie oraz sposoby stosowania. Paracelus, słynny lekarz okresu Renesansu, propagował leczenie ziołami i poczynił pierwsze próby wyizolowania z roślin aktywnych farmakodynamicznych substancji. Kierunek ten realizowany jest dalej przez współczesne ziołolecznictwo. Obecnie dzięki nowym metodom badawczym zarówno biochemicznym jak i farmakologicznym, leczenie ziołami uzyskało podstawy naukowe. Warto zaznaczyć, że większość leków roślinnych jest stosunkowo tania i zawierają one oprócz substancji czynnych o określonym działaniu, dodatkowo witaminy czy makro i mikro elementy. Leki ziołowe podawane w postaci roztworów, naparów czy odwarów zawierają wiele substancji czynnych, działają zazwyczaj łagodnie, powoli i są stosowane powszechnie.

Sposoby stosowania roślin leczniczych i olejków.

Z roślin leczniczych można sporządzić herbatki, napary, wywary i podawać je doustnie albo również w postaci kompresów, kąpieli czy kataplazm. Okłady i kompresy można stosować na chore części ciała. Zabieg taki trwa od 15 do 20 minut. W stanach ostrych wykonuje się tego rodzaju zabieg dwa razy dziennie, a w przewlekłych raz dziennie. W chorobach wewnętrznych podaje się doustnie herbatki sporządzone z ziół. Mają one przyjemny smak i aromat oraz na ogół działają skutecznie.


Kąpiele z wywarów z roślin leczniczych stosuje się zarówno w chorobach wewnętrznych jak i zewnętrznych, zazwyczaj raz dziennie od 15 do 20 minut. Jakkolwiek zioła i olejki są dobrze znoszone przez pacjentów, to jednak należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu, gdyż u osób szczególnie wrażliwych mogą wystąpić niepożądane odczyny. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku małych dzieci, które są bardzo wrażliwe oraz kobiet w ciąży, u których nasza terapia może wywołać poronienia.

mis-en-place-herbs-oil-9293191

http://www.selliyal.com/wp-content/uploads/2013/08/mis-en-place-herbs-oil.jpg

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta