W tabelach anatomicznych, które poniżej zamieściliśmy pokazane zostały kanały energetyczne na całej powierzchni ciała ( przedniej lub tylnej ). Wszystkie kanały za wyjątkiem Głównego Regulatora Przedniego  i Tylnego biegną symetrycznie po obu stronach ciała. Punkty umiejscowione na tych kanałach również rozmieszczone są symetrycznie. Kanał Głównego Regulatora Przedniego biegnie w linii środkowej ciała na przedniej powierzchni, a kanał Głównego Regulatora Tylnego biegnie w tylnej środkowej linii ciała.

Oznaczenia punktów cyframi:

Ze względu na to, że kanały energetyczne typu YIN na kończynach dolnych oraz kanały typu YANG na kończynach górnych zaczynają się na dłoniach i stopach i są tam umiejscowione. Ostatnie punkty na tych kanałach znajdują się na klatce piersiowej lub na głowie. Dla przykładu przedstawimy układ punktów na kanałach wątroby związanych z kończynami dolnymi, tułowiem oraz jelitem cienkim biegnącym na dłoni, przedramieniu, ramieniu, szyi i głowy. Pierwszy punkt na kanale wątroby ( Nr 1 Dadun ) znajduje się na paluchu stopy, a ostatni ( Nr 14 Quimen ) na przedniej powierzchni klatki piersiowej w szóstej przestrzeni międzyżebrowej w linii środkowo-obojczykowej. Inny natomiast jest układ punktów na meridianach typu Yang na kończynach dolnych i na meridianach typu Yin na kończynach górnych. Meridiany typu Yang biorą swój początek na głowie, a typu Yin na klatce piersiowej, a kończą się na stopie Yang lub dłoniach Yin.

Umiejscowienie punktów:

Warto zapoznać się z rysunkami na których podano topografię najważniejszych punktów na podudziu, przedramieniu, powłokach jamy brzusznej i na tylnej ścianie klatki piersiowej.

Dobory rytm przepływu energii:

Energia Qi przepływa wielokrotnie w ciągu doby przez sieć kanałów głównych. W każdym z tych kanałów w ściśle określonych godzinach poziom energii Qi i jej aktywność są najważniejsze. Najwyższa aktywność energii Qi występuje w każdym z Głównych Kanałów przez 2 godziny w ciągu doby. Przód: przod-1909806

Tył:

tyl-1685857

Bok:

bok-2943385
Symbole kanałów energetycznych:

P – kanał płuc JG – kanał jelita grubego Ż – kanał żołądka ŚL – kanał śledziony S – kanał serca JC – kanał jelita cienkiego PM – kanał pęcherza moczowego N – kanał nerki O – kanał osierdzia PO – kanał potrójnego ogrzewacza WŻ – kanał woreczka żółciowego W – kanał wątroby GRP – główny regulator przedni GRT – główny regulator tylni Ś – śledziona

“Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki “Akupresura w pospolitych dolegliwościach”. Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall.”

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X