SEMCO – Len mielony

S

Cześć! Dzisiaj kolejna recenzja produktów firmy SEMCO. Jeśli jeszcze nie zdążyliście poznać tej firmy to zapraszamy serdecznie na ich stronę główną dokładnie tutaj http://semco.pl/. Dzisiejsza recenzja będzie dotyczyć produktu spożywczego, a właściwie mielonego lnu.12b252812529-4242977

Len jest bogactwem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowo-wydalniczego. O samym błonniku pisaliśmy już dla Was sporo i jest to temat na osobną książkę natomiast najważniejszym faktem jest to, że błonnik pęcznieje w żołądku, sprawiając pozorne poczucie sytości, jednocześnie nie zawierając praktycznie żadnych kalorii.  Tylko jedna partia błonnika jest trawiona przez Nasz organizm, natomiast druga w formie nie przetworzonej zostaje wydalana z organizmu przy czym pozwala na oczyszczenie jelit z zalegających złogów kałowych.

Natomiast w przypadku tego produktu nie możemy mówić o czystym błonniku. Błonnik lnu jest błonnikiem troszkę innym niż standardowy błonnik występujący w pospolitych zbożach. Błonnik lnu zawiera 30% śluzów, które łatwo i szybko pęcznieją w żołądku oraz dodatkowo tworzą one swoistą powłokę ochronną, która chroni jelita i cały układ pokarmowy przed podrażnieniami.

Dodatkowo błonnik ogólnie zmiękcza masę kałową i pozwala na szybsze oraz łatwiejsze wydalanie, oraz łączy się z toksynami i pozwala na skuteczne wydalanie ich z organizmu. Wspomaga również trawienie i zmniejsza wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu. 

Jak widzicie rola błonnika jest bardzo obszerna i trudno tutaj o tym wszystkim mówić. Wniosek na pewno nasuwa się jeden, że len powinien znaleźć się na waszych stołach w formie sypkiej lub w formie oleju tłoczonego na zimno jako dodatek do potraw, musli, płatków, kanapek czy sałatek.

12b252822529-8565372

Jeśli natomiast chodzi o zawartość substancji odżywczych to zostały one jasno sprecyzowane przez producenta i podane na tyle opakowania razem z kalorycznością, co może być dość ważne dla osób dbających o linię. Zwróćmy uwagę na wyszczególnione składniki i postarajmy je sobie teraz tutaj omówić zaczynając o tyłu.

Białko lnu jest jednym z najcenniejszych i najlepiej przyswajalnych białek organicznych, które mogą zostać z łatwością przyswojone i przerobione przez organizm ludzki. Jest źródłem cennych aminokwasów, w tym aminokwasów egzogennych, których człowiek nie potrafi sobie sam wytworzyć. Dlatego muszą być one dostarczane z zewnątrz.

Len jest bogactwem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku tych płatków są one odtłuszczone i posiadają mniej tłuszczy niż popularne siemię lniane. Dlatego jest on dużo mniej kaloryczny i pozbawiony oleistego smaku.

Białko lnu nie zawiera glutenu, dlatego może być spokojnie stosowane i zjadane przez osoby cierpiące na celiakę i takie które unikają zbóż oraz pieczywa.

12b252842529-3221988

Zwrócić uwagę na pewno należy na formę tego produktu. Nie są to płatki lnu a len praktycznie drobno zmielony na miał. Ma to swoje plusy i minusy. Na pewno w takiej formie łatwiej można dodawać go do potraw.

Natomiast minusem gotowych i zmielonych zbóż jest fakt, że po zmieleniu zawartość ich cennych substancji odżywczych w tym kwasów OMEGA, drastycznie spada. Taki produkt narażony jest na działanie promieni słonecznych które również są przyczyną niszczenia tych związków. Dlatego jeśli chcemy zachować jak najwięcej cennych substancji powinniśmy kupować całe ziarna i mielić je na bieżąco, a po zmieleniu zjadać do 15 minut od zmielenia. Tak dzieje się nie tylko w przypadku lnu jak i siemienia lnianego, ostropestu czy innych substancji oleistych.

Co ciekawsze, to całe ziarna lnu które również dostępne są w sklepie firmy SEMCO i są tańsze niż gotowe, zmielone. Brzmi logicznie ale my osobiście wybieramy całe 🙂 

Jeśli chodzi o opakowanie to produkt został zapakowany w bardzo eleganckie pudełko o pojemności 200 g. Lnu jest całkiem dużo a jego cena nie jest jakaś wygórowana i wynosi dokładnie 5,50 złotych. Do codziennego śniadania spokojnie wystarczy na długo i na pewno warto się nim zainteresować.

Ocena którą chcemy wystawić dla tego produktu jest bardzo dobra. Delikatnym minusem jest fakt, że len sprzedawany jest już w formie zmielonej ale my to całkowicie rozumiemy, gdyż ludzie są leniwi i wolą przyjść na gotowe.

Jeśli zainteresował was ten wartościowy produkt to zapraszamy serdecznie prosto do sklepu producenta na drobne zakupy http://semco.pl/index.php/sklep-oleje/len-mielony-200. Produkt jest godny uwagi a jego cena nie jest na prawdę wysoka. Polecamy 🙂

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta