Witajcie. Zapraszamy na kolejną recenzję wysokiej jakości produktów firmy SEMCO. Firma ta znana jest z produkcji i sprzedaży wysokiej jakości olejów spożywczych, tłoczonych na zimno oraz przetwarzania zbóż i roślin oleistych. Jeśli jeszcze nie znacie tej marki to zapraszamy serdecznie do zapoznania się z informacjami o firmie oraz aktualnej ofercie dokładnie tutaj http://semco.pl/.zdj1-2063121

Produkty firmy SEMCO powinny być dla Was znane już od dawna. Ich oleje dostępne są w wielu lokalnych sklepach takich jak HERMES. Firma specjalizuje się w przerobie kilku bardzo kluczowych roślin oleistych, które wykazują bardzo istotne właściwości medyczne, zdrowotne oraz kosmetyczne.


Firma w swojej ofercie posiada kilka różnych olejów lnianych. Warto zastanowić się czym one właściwie się od siebie różnią. olej lniany złocisty uzyskiwany jest z nasion lnu złotego – delikatniejszy smak, jaśniejsza barwa oleju. Wielkopolski olej lniany z siemienia brązowego – intensywniejszy, ciemniejszy kolor. Oleje różnią się tylko rodzajem nasion z których są uzyskiwane. Wartości odżywcze / zdrowotne mają takie same. Olej lniany do diety dr Budwig z resztkami roślinnymi (nie podlega sedymentacji) – jest również tłoczony z lnu brązowego.

Ale czym tak na prawdę jest olej? Co w nim takiego fajnego?

Aby odpowiedzieć na to pytanie w sposób rzetelny i pełny należało by stworzyć tutaj osobną książkę lub chociaż długi elaborat. Postaramy się wyjaśnić Wam to w sposób prosty. Olej jest ciekłą i łatwo topniejącą substancją pozyskiwaną głównie z roślin oleistych. Cechuje się tym, że nie rozpuszcza się w wodzie a jedynie w rozpuszczalnikach. Jeśli chodzi o medycynę i kosmetykę to cała magia olejów związana jest z możliwością magazynowania cennych substancji spożywczych, leczniczych oraz aktywnych. Oleje są bogactwem substancji odżywczych, cennych kwasów tłuszczowych oraz witamin. Są niezwykle uniwersalne i mogą być stosowane w większości przypadków (ale nie zawsze!) do użytku zewnętrznego oraz wewnętrznego.

Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na jednym z olejów mianowicie oleju lnianym, który pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno, nasion siemienia lnianego.  Sam len znajduje tak szerokie zastosowanie w żywieniu i kosmetyce, że nie sposób wspomnieć tutaj o wszystkich jego zaletach.

Olej lniany jest bogactwem cennych kwasów tłuszczowych w tym kwasu OMEGA-3 oraz OMEGA-6, które wywierają szeroki wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka w tym jego najważniejszych narządów takich jak mózg. Każdy z tych kwasów jest bardzo cennych i wpływa na inne aspekty organizmu.

Kwasy OMEGA-3, dzieli się na kwas EPA(kwas eikozapentaenowy) oraz DHA(kwas dekozakeksaenowy). Kwas EPA wykazuje silne działanie przeciwzapalne i znajduje się głównie w rybach morskich, natomiast kwas DHA ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Oba te kwasy znajdują się również w oleju lnianym. Odpowiadają one również za utrzymanie prawidłowej kondycji skóry, jej elastyczności i ujędrnienia. Gwarantują one również prawidłowy rozwój płodu i zapobiegają przedwczesnym porodom. 

Kwasy OMEGA-6 a właściwie głównie kwas alfa-linolowy(ALA), odpowiada za obniżanie poziomu tzw. złego cholesterolu LDL Wpływa pozytywnie na pracę nerek oraz wątroby. Wspomaga regenerację tkanek oraz gojenie się ran. 

Kwasy OMEGA stanowią jeden z budulców tkanki mózgowej dlatego są tak ważne aby znalazły się w Naszej codziennej diecie. Należy również wspomnieć, że Polacy narażeni są na niedobory tych kwasów ze względu na dość mało spożywanie ryb morskich. Polska kuchnia bogata jest raczej w tłuste mięsa a nie zdrowe ryby.

zdj2-6402822

Regularne stosowanie oleju lnianego wpływa pozytywnie na cykle i miesiączkowanie u kobiet. Pomaga normować pracę układu hormonalnego a w przypadku kobiet po 50 roku życia łagodzi objawy menopauzy. Chroni również przed przerostem prostaty u mężczyzn. 

Systematyczne stosowanie olej lnianego w przypadku sportowców wzmacnia wytrzymałość organizmu oraz jego wydolność. Wspomaga również leczenie depresji.

Dzięki dużej zawartości błonnika, wspomaga pracę układu pokarmowego, reguluje wypróżnienia. Wzmacnia i chroni błony śluzowe. Samo siemię lniane posiada 30% słuzów które szybko pęcznieją ale w tym przypadku mówimy o samym oleju.

Olej lniany pomocny jest również zewnętrznie w leczeniu zniszczonej i suchej skóry. Wpływa na odżywienie skóry oraz zmniejszenie jej łuszczenia. Wspomaga regenerację i tworzenie się nowego naskórka.

Cały indeks wartości odżywczych i kaloryczności również został podany na z drugiej strony butelki. Wszystko przygotowane zostało tak jak należy. Wszystko jest bardzo ważne, tym bardziej dla osób dbających o linie i liczących kalorię.

Sam olej jest mętny i widać w nim osad, który nie został w żaden sposób przefiltrowany i opada na dno butelki. Nie martwcie się, tak ma być. To jedno z wymagań diety dr. Budwig. Olej ten nie został poddany sedymentacji po procesie tłoczenia a osad stanowi cenne śluzy oraz resztki roślinne, które doskonale sprawdzą się w Naszej codziennej diecie.

zdj3-4766198

Olej ten szczególnie zalecany jest do wspomagania diety dr. Budwig, która staje się od wielu lat coraz bardziej popularna. Olej lniany nieoczyszczony stanowi główny składnik tej diety i jedna łyżka oleju lnianego dostarcza około 7 gram kwasu alfa-linolowego i zawiera około 130 kalorii.  Dieta dr. Budwig pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych i zwalczanie wielu chorób.

Jeśli chodzi o efekty wizualne to olej zamknięty został w szklanej butelce wykonanej z ciemnego szkła i dostępny jest w dwóch pojemnościach 250 ml oraz 750 ml. Dlaczego ciemna butelka jest tak bardzo ważna? Ponieważ stanowi ona zabezpieczenie przed utlenianiem się mało trwałych i cennych kwasów tłuszczowych oraz substancji aktywnych znajdujących się wewnątrz oleju. Jeśli któryś z producentów sprzedaje olej w przeźroczystej butelce to wiedz, że może być on już dawno bezwartościowy.

Olej lniany w tej formie znajduje bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzi się doskonale w codziennej kuchni jako dodatek do sałatek, surówek i innych potraw podawanych na zimno. Pamiętajcie tylko aby nie smażyć na oleju lnianym! Nie jest on olejem przeznaczonym do smażenia i musi być zjadany na zimno i surowo. Oprócz zastosowania spożywczego, może być śmiało stosowany zewnętrznie do ochrony i regeneracji włosów oraz skóry. Taki olej jest bardzo odżywczy i będzie stanowić pokarm do zniszczonych i zmęczonych włosów.

Oczywiście na tym etapie musimy wspomnieć również o przeciwwskazaniach podczas stosowania oleju lnianego. Sam len oczywiście jest ogromnym bogactwem cennych tłuszczy i substancji ale również jest źródłem fitoestrogenów, których nadmiar może doprowadzić do zatrucia i niepożądanych skutków ubocznych. Olej lniany nie może być stosowany przez osoby cierpiące na kamicę nerkową, nadwrażliwość jelit oraz w przypadku choroby wrzodowej żołądka. Przy stosowaniu należy zachować umiar i nie stosować oleju lnianego w sposób ciągły i długotrwały. Samo dawkowanie oleju lnianego powinno być dobierane w sposób indywidualny i nie powinno przekraczać 6 łyżek stołowych dziennie

Jeśli chodzi o cenę tego oleju to nie jest ona na prawdę wysoka i w zależności od pojemności waha się w przedziale od 13 do 34 złotych. Cena nie jest wysoka i na prawdę produkt jest wart Waszej uwagi.

Nasza opinia o olejach jest zawsze bardzo pozytywna. W swojej codziennej kuchni stosujemy ich bardzo dużo. Olej lniany znajduje szerokie zastosowanie praktycznie w każdym możliwym aspekcie. Serdecznie polecamy Wam ten olej jeśli ktoś z Was cierpi na którąś z dolegliwości opisaną powyżej powinien się Nim zainteresować. Olej ten dostępny jest w sklepie producenta dokładnie tutaj http://semco.pl/index.php/sklep-oleje/olej-lniany-budwig-250. 

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X