Hej! Dzisiaj kolejna recenzja produktów firmy SEMCO. Tym razem omówimy sobie olej rydzowy, tylko nie kojarzcie go z grzybami… Jeśli jeszcze tego nie wiecie, zajmuje się tłoczeniem wysokiej jakości olejów z różnych surowców oleistych. Siadajcie wygodnie i wczytujcie się z Nami.1-8840071

A więc czym jest olej rydzowy jeśli nie olejem pozyskiwanym z grzybów rydzów? Jak się okazuje, rydz to również tradycyjna, polska roślina, zwana inaczej lnianką. Jest olejem wpisanym na listę polskich produktów tradycyjnych. Cechuje go bardzo bogata historia, gdyż już pierwsze wzmianki o tym oleju odnaleziono w Biskupinie, która należy do najstarszych osad prasłowiańskich z przed 2000 lat p.n.e.

3-7228071

Jest olejem głównie spożywczym i znajduje szczególne zastosowanie w codziennej kuchni jako dodatek do sałatek, surówek czy potraw na surowo. Cechuje się dużą zawartością cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tych egzogennych, których organizm ludzki nie potrafi sobie sam wytworzyć. Jest doskonałym uzupełnieniem codziennej diety i pozwala na utrzymania kondycji organizmu.

2-9420426

Olej rydzowy firmy SEMCO jest naturalnym olejem o pięknej, jasnożółtej barwie i charakterystycznym smaku. Barwa oleju może stosunkowo zmieniać się od całkiem jasno żółtej przechodząc do barwy delikatnie czerwonej. Wszystko zależy od odmiany lnianki, która została użyta, w zależności czy jest jara czy ozima.

Jego smak jest neutralny dlatego dobrze sprawdzi się w codziennej kuchni. Oprócz właściwości i walorów spożywczych posiada również właściwości pielęgnacyjne. Smak przypomina lekko korzenny, orzechowy a nawet cebulowy aromat.

Stosunek kwasu tłuszczowych nasyconych do nienasyconych w tym oleju wynosi 10 do 90. Oznacza to, że olej rydzowy zawiera 10% kwasów tłuszczowych nasyconych a aż 90% kwasów tłuszczowych nienasyconych, które są bardzo cenne dla człowieka.

Oprócz tego zawartość kwasów OMEGA-3 w tym kwasu alfa-linolenowego w tym oleju jest ogromna i wynosi aż 40%. Olej rydzowy znajduje się zaraz na drugim miejscu po oleju lnianym gdzie zawartość tego kwasu wynosi około 56%.

Wszystko fajnie ale co warto o nim wiedzieć? Jakie lecznicze właściwości Nam oferuje? Znajdziemy ich tutaj sporo i na pewno Was zainteresują.

Przede wszystkim dzięki zawartości kwasów OMEGA, pomaga unormować poziom cholesterolu. Chroni przed gromadzeniem się płytki miażdżycowej w żyłach oraz tętnicach.

Wpływa pozytywnie na dobrą kondycję skóry. Przyśpiesza regenerację komórek oraz gojenie się ran, Zwalcza owrzodzenia oraz ropnie skórne. Może zostać zastosowany w leczeniu atopii oraz egzem w kosmetyce.

Wykazuje silne działanie ochronne. Chroni najważniejsze ludzkie organy takie jak wątroba, nerki, jelita, trzustka czy serce. Przyśpiesza ich regenerację.

Pomaga unormować poziom glukozy we krwi. Chroni jednocześnie przed powstaniem choroby cukrzycowej. Dodatkowo normuje poziom lipidów.

Wykazuje właściwości przeciwreumatyczne oraz przeciwalergiczne. Może być pomocny w codziennej profilaktyce uczuleń wywołany przez alergeny czy patogeny.

4-1422182

Jest olejem nie filtrowanym. W dobrym świetle widać naturalny ale delikatny osad. Producent nie pozbawił oleju swojego cennego osadu, który również jest bogactwem wielu cennych substancji odżywczych. 

Olej zamknięty został w szklanej, ciemnej butelce o pojemności 250 ml. Ciemne szkło chroni olej przed utlenianiem się w wyniku działania światła słonecznego i niweluje utratę cennych substancji aktywnych, które po tłoczeniu się w nim znajdują. Warto kupować oleje w ciemnym szkle a po otwarciu przechowywać je w lodówce. Oczywiście dostępna jest również pojemność 750 ml.

5-5889013

Jeśli chodzi o koszt tego produktu to w zależności od pojemności waha się od 15 złotych za olej rydzowy o pojemności 250 ml do 38 złotych za olej o pojemności 750 ml. Cena zbliżona jest do standardowych olejów różnych marek i nie jest jakoś specjalnie wysoka.

Podsumowując ocenę oleju rydzowego. Spotkaliśmy się z nim po raz pierwszy i zrobił na Nas dobre wrażenie. Nigdy wcześniej nie stosowaliśmy oleju rydzowego. Wykazuje on podobne właściwości ochronne do innych olejów, które na pewno każdy z Was może spokojnie zastosować i wykorzystać w swojej codziennej profilaktyce. Z Naszej strony oceniamy ten olej jak najbardziej pozytywnie 🙂

X