Czas to pieniądz jak mówią niektórzy ludzie sukcesu. Szkoda tylko, że tak często nam go brakuje. Dlaczego niektórzy ludzie potrafią godzić np. studia z pracą a niektórzy nie? Co zrobić aby lepiej panować nad czasem?

Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam nie wyrobić się na wyznaczony termin? Zawalić jakieś zlecenie? Nie dotrzymać obiecanego słowa z powodu braku czasu? Na pewno tak! Nie kieruj się zasadą “Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro”. Zamień ją na przysłowie “Co masz zrobić jutro, zrób dziś a będziesz mieć dzień wolnego”. Z pomocą przychodzi nam kilka reguł pozwalających na skuteczne Panowanie nad czasem.

Zasada 1. Musimy jasno określić swoje życiowe cele.

Jeśli masz jakiś cel do którego dążysz w życiu i za wszelką cenę chcesz go zrealizować to powiedz to, wykrzycz. Chcesz być programistą, lekarzem, inwestorem, człowiekiem obrzydliwie bogatym? Wykrzycz to! Napisz to na kartce, namaluj, wydrukuj i powieś nad łóżkiem w miejscu widocznym. Tak abyś każdego dnia na to patrzył. Jeśli Twój cel wymaga dużej ilości czasu, podziel go na mniejsze zadania, które będziesz systematycznie realizować. Nie przejmuj się tym, że wiele osób źle Ci życzy, że wiele osób cieszy się z Twoich niepowodzeń i porażek. Nigdy się nie poddawaj. Stąpaj twardo w życiu. Zrób im na złość. Pokarz, że jesteś osobą wartościową i udowodnij tym, że stać Cie na więcej.

Zasada 2. Przygotuj listę kolejnych kroków realizacji.


Wystarczy zwykły kawałek papieru, który zniesie tak wiele aby przygotować sobie listę kroków dla wymarzonego celu. Zaplanuj wszystko od początku do końca. Spokojnie i bez pośpiechu. Masz dużo czasu na realizacje swoich planów dopóki jesteś młody, jeśli będziesz miał już swoją rodzinę tego czasu Ci na wszystko zabraknie. Będziesz miał pracę, dziecko, dom i wiele innych obowiązków, które uniemożliwią Ci realizacje swoich życiowych marzeń i planów. Np. jeśli chcesz zostać programistą to wystarczy prosta lista: Zapisz się do szkoły o profilu informatycznym ->  zakup książki do programowania -> ucz sie ucz sie i koduj -> skończ szkołę -> rób cos dla kogoś -> znajdz pracę -> idz na studia informatyczne -> kup kolejne książki -> ucz się -> idz na praktyki -> ucz się -> staż -> ucz się -> wykarz się -> praca inżynierska -> obroń pracę -> praca magisterska -> obroń magistra -> znajdz prace w zawodzie -> pracuj pracuj pracuj… I tak można tworzyć przykładową listę celów, mogą być one bardziej lub mniej skomplikowane ale ważne aby podzielić swobie je w czasie. Pamiętaj aby swoje zadania ułożyć od najpilniejszych do mniej pilnych. Ustal priorytety tak aby wszystko szło po Twojej myśli. Lista, którą stworzysz ma służyć dla Ciebie i ułatwiać Ci osiągnięcie celu a nie utrudniać.

Zasada 3. Wylicz sobie ilość potrzebnego czasu na realizacje danego zadania.

Planowanie ilości czasu to bardzo ważny krok. Przykładowo jeśli ktoś jest studentem informatyki, gdzieś tam sobie dorabia, oprócz tego zbliża się sesja i zaliczenia a dodatkowo lubi sobie pograć w gry komputerowe bo jest ekstra gamerem. Rozplanuj swój czas tak abyś był w stanie zrealizować wszystkie swoje potrzeby, bez zawalania którejkolwiek z nich. Więc jeśli masz pracę to zrealizuj zadanie otrzymane od szefa bo to zadanie najważniejsze, potem naucz się na kolokwia, a następnie wyznacz sobie np. 2 godziny dziennie na naukę dla siebie mp. programowania a potem godzine np. na granie. Tak osiągniesz wszystko co chcesz bez zawalania swoich obowiązków.

Zasada 4. Postaraj się trzymać wyznaczonych przez siebie celów.

Jeśli stworzyłeś listę celów i zadań to postaraj się jej trzymać gdyż to co na niej się znajduje jest w danym momencie najważniejsze. Pamiętaj o tym!

Zasada 5. Zaznaczaj zadania, które wykonałeś każdego dnia.

Żeby mieć świadomość, że to co robisz jest słuszne i przynosi rezultaty, odhaczaj każde wykonane zadanie tak żeby o niczym nie zapomnieć i konsekwentnie realizować swój plan.

Zasada 6. Nie odkładaj niczego na później.

Staraj się aby wszystko co zaplanowałeś w danym dniu było zrealizowane bez względu na to czy Ci się chce czy nie. Bądź solidny i konsekwentny.

Zasada 7. Realizuj tylko jedno zadanie w danym momencie.

Pamiętaj, że Ty jesteś tylko jeden i nie jesteś w stanie się podwoić czy potroić. Jeśli coś robisz to wykonaj wpierw jedno zadanie a potem zabierz się za kolejne. Nie rób wszystkiego na raz.

Zasada 8. Możesz planować wszystko.

Życie to jeden wielki i doskonały plan. Pamiętaj, że Ty jesteś Panem swojego losu i Ty odpowiadasz za swoje życie sam. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne to zaplanuj to i dopisz do listy. Każde wydarzenie w życiu przebiega według pewnego algorytmu. Ty sam tworzysz ten algorytm.

Zasada 9. Dobry plan pozwoli Ci zaoszczędzić dodatkowy czas.

Działaj spokojnie i staraj się aby twoje plany były uporządkowane i realizowane w systematyczny sposób. Zyskasz wtedy sporo czasu i osiągniesz szczęście.

Zasada 10. Czas to pieniądz więc go nie marnuj.

Pamiętaj skupiać się tylko na rzeczach ważnych, pożytecznych i tak z których otrzymujesz profity. Staraj się zrezygnować z rzeczy, które zabierają Ci czas i uniemożliwiają realizowanie Twoich życiowych celów. Mam nadzieje, że zasady które wam podałem pozwolą Wam lepiej zapanować nad swoim życiem. Powodzenia drodzy czytelnicy!. 15804822-business-time-management-concept-with-clock-6991143

X