Pamięć to jeden z najpotrzebniejszych zdolności mózgu człowieka. Jest nam niezbędna do życia każdego dnia. Dzisiaj porozmawiamy sobie na temat naszej pamięci i tego w jaki sposób ją trenować.

Na samym początku musimy zrozumieć czym jest nasza ludzka pamięć.
Pamięć jest zdolnością do zapamiętywania i przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń i informacji. U człowieka pamięć dzieli się na wiele rodzai: – pamięć autobiograficzna – pamięć deklaratywna – pamięć długotrwała – pamieć krótkotrwała – pamięć epizodyczna – pamięć proceduralna – pamięć robocza – pamięć świadoma, nie świadoma – pamięć semantyczna – pamieć świeża – pamięć ultrakrótka Jak widzicie jest ich dość sporo i każdy z rodzai naszej pamięci ma inne właściwości. Nie będę tutaj ich opisywał, gdyż nie chciało by się wam i tak pewnie tego czytać, więcej informacji można znaleźć w śmietniku takim jak Internet.

Natomiast algorytm działania pamięci jest prosty:

pamic499c487-6249797

Działanie i skuteczność pamięci zależy od człowieka. Każdy jest osobą indywidualną i może mieć lepsza lub gorszą pamięć. Natomiast zawsze możemy się przyczynić do jej poprawy i udoskonalenia zapamiętywania.

Podam tutaj i omówię kilka skutecznych sposobów:

Uczenie się na pamięć to znany i skuteczny sposób praktykowany przez naszych przodków. Można nauczyć się na pamięć wszystkiego, chodź by rozwinięcia liczby PI do któregoś miejsca po przecinku, wierszy, adresów, numerów telefonów itd.

Rozwiązywanie problemów matematycznych dla wielu przychodzi z łatwością a dla innych nie za bardzo. Matematyka jest przedmiotem który niesamowicie rozwija logiczne myślenie, rozumowanie.

Rozwiązywanie krzyżówek tak jak robią to pewnie nasi rodzice lub my sami. Krzyżówki to taki quiz w którym musimy przypomnieć sobie fakt o który ktoś nas pyta, Krzyżówki angażują mózg i nasze myślenie.

Rozwiązujmy sami, a nie z pomocą Internetu 🙂

Gry w zapamiętywanie. To takie ćwiczenie pamięci wraz z zabawą. Może być bardzo przyjemne o ile mamy kogoś z kim możemy w to grać. Może to być np gra “Memory”.

Ćwiczenia fizyczne. Podczas ćwiczeń fizycznych poprawiamy nasze ukrwienie co sprawia, że krew wraz z innymi potrzebnymi związkami do naszego rozwoju transportowana jest szybciej do mózgu.

Nauka czegoś nowego. Gdy uczymy się czegoś nowego to często jesteśmy tym bardzo zaabsorbowani i łatwiej nam to jest zapamiętać. To jak np. uczenie się słownictwa z języka angielskiego grając w gry komputerowe po angielsku. Mi to bardzo dużo dało 🙂

Czytanie ze zrozumieniem. Równie skutecznie poprawia naszą pamięć i wyobraźnie. Czytamy książkę i usiłujemy zrozumieć co autor miał na myśli lub o co chodzi w tym co czytamy.

Spacery i świeże powietrze. Pamiętajmy aby zrobić sobie czasem jakąś przerwę i nie ślęczeć cały dzień nad książkami. Jeśli uczymy się kilka godzin w ciągu, weźmy np. psa na spacer i wyjdźmy z nim na pole. Wystarczy kwadrans aby nasz mózg dotlenił się i odpoczął. Potem możemy powrócić ze świeżą głową i kontynuować naukę.

Staraj się myśleć samodzielnie. Nie ułatwiaj sobie. Nie korzystaj ze ściąg, telefonu, internetu i innych mediów podczas nauki lub egzaminu. Wiem, że czasami tak trzeba lecz aby się rozwijać unikaj tego.

Zdrowy sen. To jeden z najważniejszych aspektów rozwoju człowieka. Sen sprawi, że po nauce nasza głowa będzie wypoczęta i świeża. Podczas snu nasz mózg kilkakrotnie powtarza uczony się przez nas materiał. Odpowiednia ilość snu czyli np. 8 godzin da nam więcej niż nieprzespana noc podczas zakuwania do egzaminu.

Po takim krótkim podsumowaniu mam nadzieję, że coś z tego wyciągniecie i ta wiedza pozwoli wam swobodnie rozwijać pamięć.

closeup-portrait-of-a-beautiful-young-woman-with-fingers-on-forehead

X