Witajcie kochani. Dzisiaj przedstawiamy kolejny, wspaniały produkty sprzedawany przez firmę Soul – Farm. Jest to cukier brzozowy, znany również pod nazwą ksylitol, pochodzący bezpośrednio z fińskich lasów. Lubicie cukier? Zobaczcie, dlaczego warto wybrać dobry cukier.sony-dsc-292

Wszyscy na pewno słyszeliśmy już o ksylitolu, możemy znaleźć go w wielu sklepach ze zdrową żywnością a nawet zwyczajnych marketach na półkach ze zdrową żywnością. Czym właściwie jest ten ksylitol i dlaczego zyskuje coraz większą popularność? Dlaczego coraz więcej ludzi zamienia zwykły cukier z buraków lub słodzik, właśnie na ten produkt pozyskiwany z natury? Zaraz postaramy się wszystko sobie wyjaśnić 🙂

sony-dsc-293

Ksylitol znany również jako cukier brzozowy, jest bardzo popularnym środkiem słodzącym, który zalecany jest głównie dla diabetyków. Jest dla nas dobry, ponieważ przyczynia siędo bardzo delikatnych skoków insuliny w naszym organizmie. Posiada kilkanaście razy niższy indeks glikemiczny niż standardowy cukier stołowy (sacharoza). Prawde mówiąć związek ten w naturze jest alkoholem cukrowym, który w smaku przypomina cukier.

Niestety czy nazwa “cukier brzozowy” jest nadal prawdziwa i słuszna? Czy jesteśmy pewni, że faktycznie zawsze pozyskiwany jest z brzozy? Niestety, nie. Jak się okazuje, większość producentów do produkcji ksylitolu wykorzystuje kukurydzę, której cena jest bardzo niska a która bardzo często dodatkowo jest GMO. Tylko nieliczni producenci fińscy, korzystają dalej z tradycyjnego surowca, jakim jest brzoza. Warto zwracać uwagę na pochodzenie ksylitolu, który sobie kupujemy.

sony-dsc-294

A teraz przejdzmy do konkretów, jakie są zalety i wady stosowania ksylitolu? Za co najbardziej cenimy wartość tego naturalnego alkoholu cukrowego?

Zalety

1. Po pierwsze kaloryczność ksylitolu w stosunku do cukru standardowego jest o ponad 40% niższa.

2. Ksylitol metabolizuje się praktycznie bez użycia insuliny, dlatego skoki insuliny są bardzo małe.

3. Zalecany jest dla osób z nietolerancją glukozy (chorych na cukrzycę typu 1 i 2)

4. Ksylitol mimo iż sam jest cukrem, zalecany jest dla osób odchudzających się ze względu na jego niską kaloryczność.

5. Ksylitol wykazuje działanie bakteriobójcze. Sprawdza się dobrze w profilaktyce zapalenia dziąseł oraz próchnicy zębów. Jest cukrem który nie niszczy naszych zębów a je wzmacnia.

6. Jest cukrem który wykazuje działanie grzybobójcze. Dlatego może być stosowane przez osoby chore na grzybice, które normalnie muszą unikać cukru we wszelkiej postaci. Cukier stanowi pokarm dla grzybów jak również komórek nowotworowych.

Wady

1. Jak się okazuje, ksylitol nie jest związkiem, którym możemy zajadać się bez końca. W większych ilościach powoduje podrażnienia układu pokarmowego. (Zalecana dawka ksylitolu to 3 łyżeczki dziennie – 15 g)

2. Organizm człowieka, potrzebuje specjalnych enzymów do trawienia ksylitolu. Dlatego na samym początku produkuje ich niewiele i przyczynia się do problemów żołądkowych.

3. Jego cena jest dużo wyższa niż cukru zwyczajnego.

4. Dobry ksylitol fiński jest trudno dostępny.

Jak widzicie, wszystko ma swoje wady i zalety, dlatego warto mieć tego świadomość.

sony-dsc-295

Generalnie ksylitol wygląda praktycznie identycznie jak cukier. Może jest troszeczkę drobniejszy w swojej strukturze.Jest bardzo ładny i taki lśniący. Jeśli chodzi o smak, to nie ma w nim niczego nadzwyczajnego, jest dość słodki i przypomina cukier waniliowy albo cukier puder? Natomiast jeśli chodzi o cenę tego cukru to za opakowanie o wadzę 500 g musicie zapłącić 19 zł a 1kg będziecie musieli zapłacić 36 zł. Naszym zdaniem nie jest to tak tragicznie drogo, jednak za cukier kryształ z buraka zapłacimy 4 zł za opakowanie 1 kg. Jest różnica?

>>> Ksylitol – Cukier fiński 

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X