Stewia to naturalna roślina wywodząca się z Brazylii, która może stanowić zdrową alternatywę dla sztucznych słodzików. W ostatnich czasach zdobyła ogromną popularność wśród dietetyków.

Nie zawiera kalorii, jest słodsza niż normalny cukier i dodatkowo obniża ciśnienie. W odróżnieniu od znanej nam sacharozy, można stosować ją w codziennej diecie i nie przyczynia się do rozwoju nadwagi, otyłości czy próchnicy.

Roślina ta zawiera duże ilości słodkich białek, które są kilkaset, kilka tysięcy razy słodsze od sacharozy.

Od wieków używana była jako środek słodzący przez starożytne, dzikie plemiona zamieszczające Amerykę Południową.

Stewia znana jest pod różnymi postaciami. Spożywana jest w formie sproszkowanych lub świeżych liści, lub wodnego ekstraktu zawierającego glikozydy.

Glikozydy stewiowe po raz pierwszy zagościły na światowym rynku w 1971r. w Japonii, natomiast na rynek USA weszła dopiero w 1995r. a w 2008r. uznano je za naturalny dodatek do słodzików.

Ekstrakt z tej rośliny, w odpowiedniej formie są dodawane do napojów, jogurtów, deserów czy lodów.

Znajduje również szerokie zastosowanie w pieczywie i sosach. Dodatkowo zapowiedziano, że zamiast słodzików czy aspartamu zostanie dodawana do popularnej i lubianej Coca-Coli oraz innych znanych napojów.

Kilka lat temu, trwały spory na temat szkodliwości i rakotwórczości tej rośliny i nie była ona rzekomo dopuszczona do obrotu w przemyśle spożywczym, natomiast po gruntownych badaniach została dopuszczona i uznana za bezpieczny środek. Nie jest rakotwórcza ani szkodliwa!

Co więcej, okazało się, że spożywanie ekstraktu z stewi działa dobroczynnie na nasz organizm gdyż obniża ciśnienie krwi i wpływa pozytywnie na tolerancje glukozy w naszym organizmie, co ma kluczowe znaczenie przy cukrzycy. Oprócz tego nie powoduje próchnicy zębów, gdyż nie jest rozkładana do kwasów przez bakterie znajdujące się w naszej płytce zębowej.

Dzięki naszej bloggerce “jowi” wiemy, że jednak stewia wpływa źle na płodność: “Badania przeprowadzone na samcach szczurów przed okresem dojrzewania wykazały, że chroniczne (systematyczne i nieprzerwane) podawanie im wodnego ekstraktu ze Stewii rebaudiozy przez 60 dni, wywołały spadek finalnej wagi jąder, pęcherza nasiennego i najądrza. W dodatku, mniejszabyła też zawartość fruktozy w gruczole krokowym. Terapia stewiowa zmniejszyła poziom testosteronu, prawdopodobnie poprzez domniemany związek pomiędzy glikozydami a konkretnym receptorem androgenowym. Dane te prowadzą do logicznego wniosku, że ekstrakty stewiowe mogą pogorszyć płodność u samców szczurów”. –źródło: http://stewia.zielniczek.pl/badania/

Myślę, że roślina ta znajdzie wszechstronne zastosowanie w każdej dziedzinie życia i pozwoli skutecznie wyprzeć z rynku nasz dawny, buraczany cukier, który jak wiadomo nie wpływa zbyt dobrze na nasze zdrowie.


stevia-rebaudiana-total-3403485

X