Witamina K2 jest bardzo potrzebna naszemu organizmowi do krzepliwości krwi. Została ona odkryta w została odkryta w 1929 roku przez naukowca z Danii Henrika Dama. Naturalną witaminę K2 produkuje firma Swanson i to właśnie o niej w tym poście będzie mowa. p1230626-3710066

Pewnie wielu z Was nie wie jeszcze lub nie zdaje sobie sprawy, czym jest ta tajemnicza witamina K2 i jaką rolę pełni w naszym organizmie. Postaramy się przebrnąć w to dość dokładnie, abyście wiedzieli i mieli świadomość dlaczego jest nam potrzebna oraz dlaczego należy włączyć ją razem z witaminą D3.

Historia jednak już od samego początku może wydawać się dość skomplikowana. Wszystko wiąże się do roli wapnia, który jest jednym z kilkudziesięciu mikroelementów niezbędnych do prawidłowej budowy oraz formowania się kości jak i nieszczęsnej osteoporozie, za której przyczynę uznawało się lub niestety dalej uznaje niedobory wapnia właśnie. Dlaczego wtedy lekarze zalecają podawanie wapnia? Czy robią to słusznie?

p1230618-9854274

“Paradoks związany z wapniem”

Jak się okazuje, w międzyczasie przeprowadzono setki badań, które miały na celu sprawdzenie, czy to faktycznie niedobory wapnia są przyczyną łamliwości kości czy może coś innego? Jak się okazuje, nie ma faktycznego dowodu na to, że niedobory tego mikroelementu są przyczyną nadmiernej łamliwości kości. Mało tego, wapń jest pierwiastkiem niezbędnym do formowania kości, ale jednak tylko w okresie wzrostu do pewnego czasu. 

Oprócz tego należy pamiętać, że wapń nie jest jedynym budulcem naszych kości i chęć wzmocnienia kości poprzez podawanie tylko wapnia, jest kardynalnym błędem. W skład kości wchodzi przynajmniej 12 pierwiastków takich jak min, wapń, potas, lit, magnez, mangan, krzem, cynk, żelazo, fosfor, bor, selen, chrom czy siarka.

Innym problemem jest nadmiar wapnia. Zastanawialiście się kiedyś co może robić wapń w waszych tętnicach? Mówimy tutaj o zwapnieniu tętnic i żył. Dlaczego wapń osadza się w tętnicach a nie zostaje poprawnie rozlokowany w naszych kościach? To jest kluczowe pytanie nad którym należy się zastanowić. Dlatego nadmiar wapnia w diecie jest problemem.

Oprócz tego należy zastanowić się co wpływ na jakość lub gęstość naszych kości. Co sprawia, że nasze kości stają się elastyczne oraz odporne na urazy, pęknięcia czy złamania, oczywiście jeśli są chore. Wszystko zależy od struktury siatkowej kości, która zbudowana jest z kolagenu! Kolagen nie tylko znajduje się w skórze ale również i w kościach. Natomiast do prawidłowej syntezy kolagenu niezbędna jest znowu witamina C. A czy nasz organizm jest sobie w stanie kolagen sam wytworzyć? Oczywiście, że tak. Jednak do tego znowu niezbędny będzie krzem.

Jak sami widzicie wszystko w organizmie ludzkim jest bardzo mocno powiązane. To jest bardzo fascynujące, Coś w organizmie nie może istnieć bez czegoś… coś na coś wpływa. Organizm ludzki jest fascynującym tworem

Co dzieje się w naszym organizmie gdy ilość wapnia jest zbyt duża?. Wtedy nasz organizm zaczyna bić na alarm. Dochodzi do poważnego zachwiania gospodarki wapniowo – magnezowej oraz stosunku tych substancji, który powinien wynosić 2 do 1. Wtedy magnez zostaje magazynowany przez nasze nerki. Co za czym idzie, zachwiana zostaje również gospodarka sodowo-potasowa. 

A więc jak zmusić wapń aby nie odkładał się w miejscach nie pożądanych oraz grzecznie opuścił te miejsca i zawędrował do miejsc w których na prawdę go potrzebujemy, czyli do kości oraz zębów?. Z pomocą przychodzi nam właśnie witamina K, ale tutaj jest problem, bo która?

Idąc dalej, aby zrozumieć jak działa nasz organizm ,musimy wyjaśnić sobie pokrótce czym jest witamina K2 i jak działa w naszym organizmie. Jest witaminą do zadań specjalnych, odpowiadających za pobudzenie pewnych białek, które zwykle w naszym organizmie znajdują się w uśpieniu. Do grupy tych białek należy specjalna substancja znana pod nazwą osteokalcyna.

Pod wpływem działania witaminy K2, osteokalcyna zostaje pobudzona do pracy, czyli do prawidłowego rozlokowania wapnia w całym organizmie. Pod wpływem tej substancji, cały wapń, który znalazł się w miejscach w których nie powinien, zostaje przekierowany do kości oraz zębów.

Należy tutaj dodać również, że aby wapń, został faktycznie usunięty z miejsc w których nie powinien się znaleźć, witamina K2 musi najpierw pobudzić jeszcze inny rodzaj białka znany pod nazwą Matrix GLA Protien (MGP).

Dlatego teraz powinniście już na pewno rozumieć, że nie wzmocnicie układu kostnego, nie rozlokujecie wapnia poprawnie bez udziału witaminy K2, która jest jedynym bodźcem, który potrafi wpłynąć na działanie uśpionych białek naszego organizmu. Jednak to jeszcze nie wszystko…

p1230620-8777458

“Związek pomiędzy witaminą D3 a witaminą K2”

Na samym początku rozpisywaliśmy się bardzo obszernie na temat witaminy D3. Jednak co ma do tego witamina K2? Dlaczego obie witaminy są ze sobą tak mocno związane, że zaleca się stosować je razem?

Sama witamina D ułatwia wchłanianie wapnia. Im więcej witaminy D w organizmie, tym więcej wapnia będziemy w stanie przyswoić. Jednak gdzie trafi ten wapń? Czy trafi tam gdzie faktycznie będzie potrzebny? Tutaj właśnie jest pies pogrzebany.

Jeśli będziemy stosować samą witaminę D3, możemy narobić sobie więcej szkód niż pożytku. Będziemy przyswajać większe ilości wapnia, który zostanie źle rozlokowany w naszym organizmie. Wapń trafi do tętnic, aort, sprawi, że zacznie gromadzić nam się tam płytka miażdżycowa aż w końcu dojdzie do zatoru. To nie cholesterol odkłada się w żyłach i tętnicach, tylko nadmiar wapnia, który nie został odpowiednio pokierowany.

A co naszym wapniem kieruje? Specjalne białka pod wpływem działania witaminy K2. Dlatego obowiązkowo należy zażywać witaminę D3 w połączeniu z witaminą K2 MK7. Nie może to być witamina K1, bo ona odpowiada za coś innego. Musi to być koniecznie witamina K2 MK7, inaczej narobimy sobie wiele szkody w organizmie. Sama witamina K1 odpowiedzialna jest za prawidłową krzepliwość krwi i nie jest tym samym co witamina K2, nie może być stosowana zamiennie.

Nasz organizm potrzebuje minimum 100 mg witaminy K2, należy o tym pamiętać. Musimy ją dostarczyć z zewnątrz lub z pożywienia. Inaczej jest z witaminą K1 która cały czas krąży po naszym organizmie a zapotrzebowanie na nią jest bardzo małe.

p1230613-1852934

“Rodzaje witaminy K2”

Nie wiem czy zauważyliście, ale czasami używamy sformułowania witamina K2 a czasami K2 MK7. Robimy to celowo, idziemy dalej. Na tym etapie chcemy wyjaśnić Wam dokładniej czym faktycznie jest witamina K2. Jak się okazuje znajdziemy jej conajmniej dwa rodzaje:

– Witamina K2 MK4

– Witamina K2 MK7

Czym się od siebie różnią? Gdzie występują? Dlaczego są ważne?

Nie chcemy wnikać w różnicę budowy chemicznej tych substancji, ważny jest fakt, że mocno różnią się od siebie pod względem roli.

Witamina K1 wpływa głównie na krzepliwość krwi i znajduje się w warzywach liściastych. Witamina K2 na krzepliwość krwi praktycznie wogóle nie wpływa. Witamina K2 MK4 znajduje się w białku zwierzęcym czyli w mięsie, jajach kurzych, natomiast witamina K2 MK7 produkowana jest w naszych jelitach z udziałem bakterii.

A więc czym właściwie różnią się od siebie MK4 i MK7? Wykazują praktycznie identyczne działanie, jednak ich czas rozpadu jest inny. MK4 rozpada się w naszym organizmie już po upływie godziny, dlatego należy stosować ją nawet trzy razy dziennie. Natomiast MK7 utrzymuje się w naszym organizmie dużo dłużej. 

Dodatkowo tylko witamina K2 MK7 potrafi kierować położeniem wapnia w naszym organizmie. Oprócz tego chroni przed chorobami wieńcowymi serca, zapobiega zwapnieniu tętnic.

Oprócz tego tylko witamina K2 chroni przed powstawaniem poważnych i często śmiertelnych zmian nowotworowych. W tym głównie nowotworów płuc.

Dodatkowo wpływa pozytywnie na leczenie SM (Stwardnienia Rozsianego) i powinna być zalecana do stosowania razem z witaminą D3 w dużych dawkach.

p1230621-5813323

“Przyswajanie witaminy K2”

Pamiętajcie znowu, że witamina K2 jak i witamina D, jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego do jej pełnego przyswojenia, będziemy musieli dostarczyć odpowiednią ilość tłuszczu w swojej diecie.

p1230623-6567010

Skład witaminy K2 marki Swanson przedstawia się następująco:

witamina K2, olej z nasion słonecznika, żelatyna (otoczka kapsułki), gliceryna (substancja utrzymująca wilgotność), karmel (substancja koloryzująca), woda oczyszczona, lecytyna słonecznikowa, dwuzasadowy fosforan wapnia.

Witamina K2 marki Swanson zawiera 30 kapsułek w kolorze ciemnobrązowym. Zalecenia są różne, ale powinno się stosować dwie witaminy D3 i jedną witaminę K2. Dodatkowo zakrętka została zabezpieczona folią ochronną, stąd mamy pewność, że nikt przed nami w niego nie ingerował. 

Witamina K2 marki Swanson kosztuje 62,95 zł 

Witamina K2 200 mcg marki Swanson

>>Dostępna w sklepie Herba-farm.pl

X