Tatarak to bylina o wysokości 1 metra o podziemnych kłączach, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Znany jest także pod innymi nazwami  jak: kalmus, ajer, szuwar, tatarskie ziele, łącz, lepich. Kwitnie on w czerwcu i w lipcu. Surowcem zielarskim jest kłącze tataraku. 

Do Polski tatarak prawdopodobnie przywieźli Tatarzy. Odwar do pielęgnacji włosów

2 łyżki kłączy zalać 2 szklankami wody. Gotować 2-3 minuty. Po przecedzeniu myjemy włosy.

Odwarem takim można też płukać jamę ustną i gardło w stanach zapalnych.

Kłącze tataraku w proszku na trawienie

1 płaską łyżeczkę proszku z kłącza zażywać 2-3 razy dziennie popijając szklanką wody.

Sproszkowane kłącze polecane jest na poprawę trawienia, przeciw zgadze i wzdęciom.

Kąpiele

200 – 300g kłączy rozdrobnić i zalać 2 l zimnej wody. Po 2 godzinach gotować przez 2-3 min. Następnie przecedzić i wlać do wanny napełnionej do połowy ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać około 20 min. Zażywanie takiej kąpieli w godzinach porannych działa na nas pobudzająco i wzmacniająco, jednocześnie usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i leczy skórę. Olejek tatarakowy Możemy go kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Można go stosować do płukania gardła i jamy ustnej, do kąpieli, do nacierania bolących miejsc. Jest przeznaczony również do użytku wewnętrznego.

Napar z kłącza tataraku

Kilka kostek kłącza tataraku zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 min. Przecedzić. Pić pół szklanki 3 razy dziennie przeciw biegunce, bólom i dla wzmożenia wydzielania żółci. Mieszanka ziół na wątrobę Po szklance: kłącza tataraku, ziela mniszka, ziela glistnika, liści mięty, ziela dziurawca i porostu islandzkiego dobrze wymieszać. Dwie łyżki mieszanki zaparzyć 2 szklankami wrzątku. Parzyć pod przykryciem 30 min. Przecedzić.

Pić przy stanach zapalnych i zakażeniach wątroby, zastojach żółci, zaparciach, bólach brzucha, zgadze, skurczach jelit i żołądka pół szklanki naparu 2 – 4 razy dziennie.

Tatarak nie tylko wspomaga nerki i oczyszcza krew, zobaczcie sami za co jest jeszcze doceniany tatarak i olejek tatarakowy. 

tatrak-5749366

Źródło:

*https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/09/02/o-tataraku/

* poradnikzielarski.pl

X