Obecnie na świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych  4 miliony ludzi rocznie, co daje około 11 tysięcy osób dziennie. W Polsce każdego roku z tej przyczyny traci życie 8000 ludzi. Statystyki mówią same za siebie. Współczesna wiedza naukowa nie pozostawia cienia wątpliwości, że palenie tytoniu jest jedną z najważniejszych wynikających ze stylu życia przyczyn przedwczesnej umieralności. W Polsce pali aż 42% mężczyzn i 23% kobiet.pipe-tobacco-5550758

Palenie powoduje raka

Przewód oddechowy zdrowego człowieka pokryty jest milionami rzęsek. Rzęski te działają jak miotełki, zmiatając kurz, ciała smoliste i inne obce substancje ku górze przewodu pokarmowego.Dym tytoniowy zawiera około 40 chemicznych kancerogenów, które są rozpuszczalne w płynach tkankowych. Z dymem tytoniowym przedostaje się do płuc a stąd docierają do krwi i limfy i niemalże wszystkich komórek i tkanek organizmu. Drażniący wpływ związków rakotwórczych utrzymujący się przez dłuższy czas powoduje przemianę niektórych komórek w nowotwór. Transformacja ta zwykle trwa przez wiele lat, w efekcie czego powstaje tkanka nowotworowa, wykazująca stały, nieprzerwany wzrost. 

Jaki związek ma palenie z chorobami serca? 

Palenie tytoniu jest powodem 30 do 40% śmiertelnych zawałów serca. W rozwoju chorób serca bierze udział głównie tlenek węgla i nikotyna znajdujący się w dymie nikotynowym. Tlenek węgla zmniejsza zdolność czerwonych krwinek do transportowania tlenu. Wywołuje to skrócenie oddechu, zmniejsza wytrzymałość, sprzyja tworzeniu się płytek miażdżycowych. Nikotyna natomiast kurczy naczynia krwionośne, zmniejszając dopływ krwi do mięśnia sercowego, co nasila jego niedotlenienie. 

Czy wiesz, że… 

Poziom zgonów powodowanych nikotynizmem uległ niemalże potrojeniu, w ciągu ostatniej dekady. W ostatnich dziesięciu latach, nikotynizm spowodował śmierć 50 milionów ludzi na świecie. W Polsce palenie tytoniu przyczynia się do ponad 70 tysięcy zgonów rocznie. 

Inne skutki chorobowe palenia papierosów  

Osteoporoza występuje częściej u kobiet palących niż u niepalących. Kobieta, która od wejścia w okres dojrzałości do okresu menopauzy pali jedną paczkę papierosów dziennie ma mniejszą gęstość kości, przeciętnie od 5 do 10%. Palenie papierosów sprzyja również chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. 60% na chorych na te dolegliwości to palacze papierosów. Palenie podczas ciąży jest w wielu przypadkach przyczynom poronień, porodów przed wczesnych oraz porodów noworodków o niskiej masie urodzeniowej. Związanej jest to z faktem, że nikotyna ogranicza ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych dziecku przez łożysko. 

 • Rak płuc – w 85% procentach jest spowodowany paleniem papierosów.
 • Rak pęcherza i nerek – 3 razy częściej występuje u palaczy.
 • Rak jamy ustnej, krtani i przełyku – od 2 do 25 razy częściej występuje u palaczy.

Jak rzucić palenie?

 1. Musisz naprawdę chcieć przestać palić.
 2. Rzuć palenie od razu.
 3. Nie ulegaj pokusie zapalenia po raz ostatni.
 4. Aby szybciej oczyścić organizm z nikotyny, pij duże ilości wody, minimum 6 do 8 szklanek dziennie między posiłkami.
 5. Nie wolno spożywać napojów alkoholowych w tym również nisko procentowych.
 6. Dbaj o racjonalne i regularne odżywianie.
 7. Zadbaj o dobry wypoczynek i relaks.
 8. Kup sobie prezent za pieniądze, które wydałbyś na papierosy.
 9. Środki farmakologiczne nie są najlepszym rozwiązaniem i zwykle nie ma potrzeby ich stosowania. Jeżeli jednak wydaje Ci się, że bez nich nie dasz sobie rady, skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: “Zdrowie – Twój wybór” – Hans Diehl, Alieen Luclington, Grażyna Kuczek

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X