Uwaga na kleszcze

U

W tym roku są bardzo groźne, ponieważ zima była bardzo długa i nie tylko dla Nas była uciążliwa. Pajęczaki po długim okresie postu są głodne i niezwykle niebezpieczne. Tylko w tym roku zanotowano już blisko 100 zachorowań na boreliozę.

Kleszcze od kilku lat pojawiają się nie tylko w lesie, ale także w dużych miastach. Kleszcze żyją głównie w wysokich trawach. Aby uniknąć kleszczy ubieraj się w jasne stroje i używaj środków przeciw komarom i kleszczą. Po powrocie ze spaceru obejrzyj zawsze dokładnie odkryte części ciała, czy aby gdzieś nie czyha jakiś kleszcz. Pamiętaj, że dzieci powinny chodzić na spacer w czapkach. Nie zapomnij o zwierzętach domowych, ponieważ kleszcze też lubią u nich bytować.

Objawy boleriozy

 „rumień wędrujący, który najczęściej pojawia się w okresie od jednego do maksymalnie trzech tygodni po ukąszeniu przez komara, kleszcza, pchłę. Rumień występuje w pobliżu miejsca ukąszenia. Niekiedy jednak zdarza się, iż objaw ten może pojawić się w zupełnie innym miejscu, a wówczas postawienie diagnozy może być nieco trudniejsze”.

„Do pozostałych objawów wskazujących na boreliozę można również zaliczyć szumy w uszach, wrażenie zimna, skurcze mięśni, poczucie dezorientacji. Niektórzy pacjenci narzekają ponadto na zaburzenia mowy oraz na kłopoty z widzeniem (może wystąpić tak zwane „podwójne widzenie”)”.

Istnieją szczepionki przeciw boreliozie, jeden zastrzyk to koszt ok. 90zł, ale potrzebne są trzy dawki. Zapytaj o szczepionkę swojego lekarza!   

220px-tick_male_aka-3735423

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta