Uzależniająca kofeina

U

Kofeina to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych substancji stymulujących na świecie.
Występuje, np.w kawie, którą popijamy każdego dnia. Czy jesteśmy świadomi jej wpływu na nasze zdrowie?

Kofeina to substancja należąca do alkaloidów, który nie jest uznawany za narkotyk mimo, że wpływa na nasz układ nerwowy. Występuje powszechnie w wielu roślinach takich jak: kawa, herbata, guarana czy kakao. Jest głównym składnikiem napojów pobudzających i tak zwanych energy drinków. Jest stosowana w farmacji do produkcji leków przeciwbólowych. W zależności od pochodzenia może przybierać różne nazwy, w herbacie jest teiną, a w guaranie guaraniną.

Kofeina, nawet w sporych dawkach jest bezpieczna dla naszego organizmu, lecz wykazuje działanie silnie uzależniające.

Mimo, że kofeina należy do związków uzależniających to jest bardziej bezpieczna niż ciężkie narkotyki takie jak kokaina czy amfetamina.

Jej działanie wpływa na poprawę koncentracji, myślenie, przyśpiesza akcje serca, pogłębia oddychanie, zwiększa ilość oddawanego moczu, zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych. Studenci cenią działanie kofeiny zawartej w kawie podczas sesji, gdyż znosi ona poczucie zmęczenia, senności, podnosi koncentracje i sprawność umysłu, przyśpiesza metabolizm i ogólną koordynacje.

Śmiertelne przypadki przedawkowania kofeiny na świecie występują bardzo rzadko. Śmiertelna dawka kofeiny wynosi 3200 mg. Nadużywanie kofeiny może wywołać drgawki, rozdrażnienie, złość, bóle głowy i głód kofeinowy, zaburzenia snu, lęki, drżenia, skurcze mięśni, kołatanie serca, biegunki i wiele innych. Uzależnienie od kofeiny przypomina uzależnienie od nikotyny i są to zjawiska bardzo bliskie. Ludzie, którzy nadużywają kofeiny muszą zwiększać jej dawki, aby uzyskać większe doznania, czyli podobnie do ludzi uzależnionych od narkotyków.

Kofeina jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. W organizmie kobiety ciężarnej kofeina metabolizowana jest wolniej i dłużej pozostaje w organizmie, co sprawia, że płód jest narażony na toksyczne działanie kofeiny.

Natomiast jeśli wystąpiło uzależnienie i będziemy starać się odłożyć kawę i jej nie pić, to mogą wystąpić objawy abstynencyjne czyli bóle głowy, drażliwość, spadek efektywności mentalnej i fizycznej w codziennych obowiązkach. Takie objawy mogą utrzymywać się do kilku tygodni, lecz da się łatwo od niej odzwyczaić dlatego mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie smakować kawę z umiarem;) mtaynhg3njg11951590_11951578-4943168

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta