W dzisiejszym poście porozmawiamy sobie o oleju kokosowym. Temat oleju kokosowego już nie raz pojawiał się na naszym blogu. Tym razem możemy znowu napisać o kolejnym oleju kokosowym, tym razem firmy ViVio, który serdecznie Wam polecamy. 

p1200845-3392370

Na rynku znajduje się tak dużo olejów kokosowych, że czasem trudno się na coś zdecydować. Jaki olej kokosowy wybrać? Który jest lepszy? Czym różni się jeden od drugiego? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Olej to niby olej. Jednakże warto zwracać uwagę na kilka rzeczy, podczas jego wyboru.

1. Skład w którym powinien znaleźć się tylko i wyłącznie olej z miąższu kokosa 100%, bez zbędnych dodatków. Wszystkie inne składniki mogą świadczyć o tym, że olej nie jest w pełni naturalny a producent chce Nas lekko okantować.

2. Certyfikat BIO lub inny, który świadczy o jakości oraz dobrym pochodzeniu naszego oleju kokosowego. Określenie BIO świadczy o tym, że surowiec pochodzi z upraw ekologicznych, objętych odpowiednią i ścisłą kontrolą.

3. Kraj pochodzenia. Bardzo ważne aby kraj pochodzenia naszego oleju był jasno dla Nas podany. Najczęściej znajdziemy informację o kraju producenta oraz kraju pochodzenia surowca. Dzięki tym informacją mają pewność, że olej pochodzi z jednego źródła i nie jest dziwną mieszaniną niewiadomego pochodzenia.

4. Stopień rafinacji. Rafinowany czy nierafinowany? To jest najbardziej istotna informacja, którą powinniśmy się kierować podczas wyboru dobrego oleju kokosowego. 

Należy pamiętać, że olej nierafinowany jest najcenniejszą formą oleju kokosowego dostępnego w sprzedaży, jest nim olej tłoczony na zimno. W oleju nierafinowanym zachowujemy najwięcej cennych składników odżywczych, naturalny aromat, smak oraz zapach. Pozyskiwany jest w niskiej temperaturze.

p1200847-8157861

Olej rafinowany jest olejem przetworzonym, poddanym działaniu wysokiej temperatury, który częściowo został pozbawiony smaku i zapachu oraz dużej części substancji odżywczych i aktywnych. Dlatego jeśli spotkacie się gdzieś w sklepie z napisem “Bez zapachu” to zawsze będzie to olej rafinowany. Dodatkowo proces rafinacji wpływa na trwałość oleju kokosowego.

Oprócz tego istotną różnicą jest tutaj wysokość temperatury dymienia oleju kokosowego rafinowanego, która wynosi 204 stopni C natomiast w przypadku nierafinowanego 177 stopni C.

5. Smak i zapach. Jeśli komuś przeszkadza smak i zapach kokosa w przygotowanych potrawach, może wybrać olej rafinowany. Jednak najlepiej wybrać nierafinowany, gdyż jest dużo bardziej obfity w składniki odżywcze.

p1200849-2659432

Olej kokosowy zawiera bardzo dużo kwasów nasyconych, np.kwas laurynowy 50 – 57 %., który wspomaga układ immunologiczny. 

Zawiera również kwasy nasycone stearynowy i palmitynowy oraz kwasy kaprynowy i kapronowy. Ma wysoką zawartość witaminy E.

Badania pokazują (choć powszechnie uważa się, że kwasy nasycone nie są zbyt zdrowe), że ludzie, których dieta opiera się na oleju kokosowym, czyli mieszkający w tropikach, są mniej narażeni na choroby serca, jelita grubego, oraz raka. Olej kokosowy sprzyja zachowaniu zdrowia!

Jako kosmetyk olej kokosowy:

– nawilża suche włosy, – spowalnia wypadanie włosów, – idealnie nawilża i wygładza skórę, – stanowi cudowny dodatek do kosmetyków takich, jak: balsamy, szampony, odżywki, peelingi.

Olej kokosowy w kuchni:

– potrawy nabiorą zapachu kokosu, – nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania, – zastępuje masło w pieczeniu, – świetny do smażenia w wysokich temperaturach, nie pali się, nie jełczeje, a dzięki swoim właściwościom smakowym oraz aromatowi nadaje potrawom orientalny charakter,

– pobudza przemianę materii i wspomaga ubytek wagi przy nadwadze.

Olej kokosowy marki ViVio zamknięty został w 500 ml słoiku. Na zakrętce widniała naklejka zabezpieczająca, która świadczyła o tym, że nikt przed nami nie otwierał naszego oleju. 

p1200852-6471165

Cena takiego oleju wynosi: 24,90 zł

Olej kokosowy tłoczony na zimno

>>Kupisz w sklepie ViVio

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CART

X