Walka z depresją?

W

Depresja to teraz nie tylko chwilowy stan załamania nerwowego. W dzisiejszych czasach przyjęła całkiem inne oblicze i uznawana jest za poważną chorobę.

Często depresja kojarzona jest z chwilowym byciem w dołku ale okazuje się jednak, że jej objawy są bardziej skomplikowane i niebezpieczne niż się nam wydaje. Objawia się często brakiem chęci do życia, złymi myślami, nawet tymi samobójczymi, sprawia ,że wszystko jest dla nas obojętne, nawet krzywda bliskich nam osób. Ale jakie podnóże ma ta choroba? Skąd się bierze? Ludzie niedoceniani, krzywdzeni przez życie, niedowartościowani często wpadają w paranoję swoich myśli i sprawiają, że ich myślenie sprowadza się do jednego zdania. „Jestem beznadziejny/beznadziejna”. Co w dalszych komplikacjach negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, stosunek do bliskich i sposób postrzegania świata. Czasami bywa nawet tak, że chorzy na depresje, mimo że chorują, nie są tego świadomi. Nie czują się chorzy. Wychodzą z założenia, że często to zły okres w ich życiu a tak na prawdę popadli już w pierwsze stadium tej choroby. Depresja należy do chorób psychicznych i nerwowych. Nie ma bezpośredniego związku z chorobami na ciele, czyli tymi fizycznymi lecz bardzo często odbija się na naszym zdrowiu. Nie możemy spać, nie chce nam się jeść, rozmawiać, zawalamy szkołę, studia, wylali nas z pracy, rozstaliśmy się z bliską osobą lub kogoś straciliśmy. W dużej części wystąpienie takich sytuacji wprowadza ludzi w krótkotrwałe załamanie i po kilku tygodniach są wstanie się pozbierać i dalej prawidłowo funkcjonować. Natomiast nie jest tak zawsze. Na depresje choruje coraz więcej starych i młodych ludzi. Coraz więcej prób samobójczych odnotowywanych jest z powodu depresji. Depresja to choroba o wielu twarzach i odbija się na naszym życiu pod każdym jego aspektem. Nie powinniśmy podejmować w tym czasie żadnych ważnych życiowych decyzji abyśmy później ich nie żałowali bo czasu nie da się cofnąć. Co w tym przypadku zrobić? Istnieje wiele skutecznych terapii na depresję, ale naszym zdaniem najpierw powinniśmy zacząć ze sobą rozmawiać. Powinniśmy porozmawiać z kimś bliskim, opowiedzieć o naszych problemach, skorzystać z dobrej rady, otworzyć się na świat, jeśli nie posiadamy nikogo godnego zaufania, przed kim moglibyśmy swobodnie opowiadać o swoich problemach, pozostaje nam rozmowa z psychologiem. Nie bójmy się tego. Psycholog to taki sam człowiek jak każdy inny i zna ludzkie problemy. Jeśli nie będziemy w stanie sami wyjść ze swoich problemów to skorzystajmy z pomocy specjalisty. Jeśli to nie pomoże, można skorzystać ze środków stabilizujących nastrój. Musimy udać się do psychologa lub psychiatry aby przepisał nam odpowiednie, po wykonaniu niezbędnych badań. Dodatkowo możemy zapisać się na psychoterapię, która ma wspomóc dalsze leczenie farmaceutyczne i wprowadzić nas w pozytywny nastrój. Przepisane nam leki musimy zażywać systematycznie, zgodnie z zaleceniami lekarza i nie możemy je zbyt wcześnie odkładać. Udowodnione jest, że nawet 85% nawrotów depresji spowodowane są przedwczesnym odłożeniem leków.

Na ten temat można by było tutaj rozpisywać się na setki stron, my chcieliśmy tutaj tylko zaznaczyć złożoność problemu i problemy z niego wynikające. Mam nadzieje, że nikt z was na nic takiego nie cierpi. Pozdrawiamy.

depresja-6569109

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta