Uciskanie punktów skóry, zwanych punktami biologicznie aktywnymi, sprowadza pobudzanie zakończeń nerwowych ( receptorów ) z nimi związanych i powstanie bodźca, który wędruje do ośrodkowego układu nerwowego, a stamtąd do niedomagającego lub chorego narządu. Tym jest właśnie akupresura, która wywodzi się z medycyny dalekiego wschodu i jest coraz częstszym uzupełnieniem medycyny współczesnej.

W wyniku odruchu leczniczego następuje rozszerzenie drobnych naczyń tętniczych chorego narządu, poprawa krążenia krwi, usprawnienie dowozu substancji odżywczych i tlenu, a także zniesienie kurczu mięśni gładkich. Dodatkowo dochodzi do odkwaszenia chorego narządu i do oczyszczenia go ze szkodliwych produktów przemiany materii, a także do dobrego odżywienia i utleniania tkanek, do poprawy czynności narządów wewnętrznych i do złagodzenia a nawet zniesienia bólów.
9307543_s-2191307

http://www.akupunktura-warszawa.com/imagesUser/image/9307543_s.jpg

Akupresura ściśle wiąże się z akupunkturą. Były znane już od tysiącleci i przechodziły różne przemiany, lecz wyszły zwycięsko ze zmagań z przeciwnościami losu i dzisiaj przeżywają swój renesans. Akupresura może w pewnym stopniu wypełnić niedostatki terapeutyczne europejskich metod leczenia i dlatego powinna być uważana za sojusznika współczesnej medycyny.

Akupresura jest najstarszą na świecie metodą leczenia. Metoda ta została zainicjowana i rozwinięta przez dawnych lekarzy chińskich. Już przed paroma tysiącami lat odkryli oni, że uciskając określone punkty na powierzchni ciała ludzkiego można załagodzić bądź całkowicie zlikwidować bóle, a także poprawić czynności narządów wewnętrznych. 

Naukowcy chińscy udowodnili, że zabiegi akupresury podwyższają próg odczuwania bólu nawet o 130%. Dalsze badania wykazały jednak, że prawidłowo przeprowadzony zabieg akupresury prowadzi do zmian na poziomie neuroprzekaźników. Kolejne badania wykazały, że odpowiedni ucisk na mięśnie i ścięgna prowadzi do wyładowań nerwowych w nieswoistych jądrach mózgu u zwierząt. Wszystkie te badania przyczyniły się do dalszego rozwoju tej gałęzi medycyny.

Omawiając mechanizm działania leczniczego akupresury nie można zapomnieć i ich silnym powiązaniu z medyczną filozofią chińską, u podstaw, której tkwi podstawowe pojęcie energii Qi. Istotą chińskiej filozofii jest tendencja do całościowej interpretacji świata. Człowiek jest mikrokosmosem zbudowanym na obraz i podobieństwo makrokosmosu i podlega tym samym siłom, które rządzą przyrodą, Potężna prasiła zwana Qi, odgrywa dominującą rolę we wszechświecie. Ta praenergia złożona jest z dwóch sił: Yin i Yang, które pozostają w stałym ruchu przypominając zjawiska przypływa i odpływu morza. Te przeciwne sobie siły z jednej strony nieustannie ze sobą walczą a z drugiej strony przyciągają się, współistnieją ze sobą i tworzą jedną całość. Wszystkie zjawiska spowodowane są stosunkiem tych dwóch sił i dlatego musimy dążyć do harmonii w naszym organizmie aby zachować zdrowie. Do tego służy akupresura, która stosowana umiejętnie wyrównuje zakłócenia energii w naszym organizmie.

Zabieg ten może wykonywać osoba kompetentna na pacjencie, u którego istnieją wskazania dla tego postępowania, albo pacjent odpowiednio poinstruowany może wykonywać go sam, wtedy taką formę leczenia nazywamy auto-akupresurą.

W jaki sposób możemy zakłócić stan równowagi energetycznej sił Ying i Yang? Istnieje wiele rodzajów zakłóceń. Najczęściej poprzez nagłe zmiany stanu emocjonalnego czyli np. nagły wybuch euforii, śmiechu, czy płaczu albo złości. Tego typu zakłócenia doprowadzają do zablokowania działania niektórych lub nawet wszystkich kanałów energetycznych. Do innych czynników zaburzających można zaliczyć gwałtowne zmiany atmosferyczne takie jak silna burza z piorunami, gwałtowne wiatry itp. Takie wahania prowadzą do utraty odporności naszego organizmu i właściwe tylko ciągłe, systematyczne badania i ciągle praktykowania akupresury pozwoli zachować nasze zdrowie. Wiadomym jest fakt, że nasz organizm stara się sam bronić i zwalczać przyczyny choroby natomiast bardzo często poddaje się i nie potrafi poradzić sobie sam.

Tak pokrótce chcieliśmy omówić dla Państwa sens i filozofię medycyny chińskiej na której opiera się akupresura oraz akupunktura. Oczywiście nie chcemy wdawać się w dyskusję, czy to podejście jest zgodne ze współczesnym kościołem lub nie, który bardzo często nie akceptuje alternatywnych rozwiązań innych kultur i filozofii. Staraliśmy się tylko zwrócić uwagę na istnienie tego typu medycyny oraz jej skuteczność.

“Uwaga! Niniejszy materiał oraz niektóre ilustracje pochodzą z książki “Akupresura w pospolitych dolegliwościach”. Wszelkie prawa autorskie należą do autorów tej książki tj. Chris Jarmey oraz John Tindall.”

AUTOR: ZdrowoNaturalnie.pl

X