Zbliża się czas urlopów, wyjazdów na wakacje, wypoczynku w gronie najbliższych. Czy jesteśmy przygotowani na niespodziewane sytuacje?

Wypoczynek, sport, relaks, oderwanie się od codziennych obowiązków, szczęśliwe miny naszych dzieci grających w siatkówkę na plaży, i nas samych opalających się w gorącym słońcu. Czy istnieją sytuacje w których nasze wymarzone wakacje przerodzą się w koszmar? TAK!

Pierwszym groźnym zagrożeniem jest nadmierna opalenizna. Wystarczy zasnąć na słońcu podczas wypoczynku lub zapomnieć o istotnym filtrze przeciwsłonecznym aby doznać dotkliwych oparzeń które nie dość ,że okropnie pieką to mogą powodować raka skóry i w większości przypadków wywołują obrzęk skórny z którym musimy zgłosić się do lekarza.

wakacje2011-7185726

Drugą ważną sprawą jest klimat. Jeśli wybieramy się na odległe wakacje do ciepłych krajów, np. do Egiptu lub w jeszcze inne fantastyczne miejsca musimy pamiętać o uwarunkowaniach klimatu które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Np. duszności, chrypka, bóle głowy itp. Powinniśmy się zapoznać z chorobami występującymi w tamtych rejonach oraz obowiązkowo wykonać potrzebne szczepienia na tropikalne choroby.

Dziecko jest w stanie bardzo szybko zaaklimatyzować się do lokalnych warunków ale i tak to właśnie dzieci są najczęstszymi ofiarami wakacyjnych tarapatów. wrota068-9412265

Trzecią sprawą mogą być ukąszenia bądź użądlenia owadów.

Bardzo pospolite są ukąszenia przez osy, pszczoły, komary które przez swój aparat ssący są wstanie przenosić toksyny, zarazki i inne uczulające substancje. Na szczęście w większości przypadków takie ukąszenia nie wymagają interwencji lekarskiej, natomiast w przypadku alergików może dojść do ostrej reakcji uczuleniowej co może być nawet zagrożeniem dla życia. Pamiętajmy aby unikać chodzenia boso po trawie, ubierania się w jaskrawe barwy, bądź używania wyrazistych kosmetyków. Nie zostawiajmy również odkręconych butelek z napojami ponieważ może wlecieć do nich insekt którego możemy nieszczęśliwie połknąć. c3_naturalne_metody_na_uzadlenia_i_ukaszeni-9798216

Zdrapania, bądź rany które często pojawiają się na ciele dziecka bawiącego się np. w trawie pełnej krzaków i kamieni nie powinny zostać lekceważone gdyż mogą spowodować zakażenie bądź inna infekcję,

Powinniśmy natychmiast je dezynfekować.

Musimy uważać również na faunę i florę występującą w naszej okolicy. Weźmy przykładowo jeżowce, węże morskie, koralowce, meduzy lub inne zło i nie dobro czyhające aby nas ukąsić. W takiej sytuacji może wystąpić poważny obrzęk, drgawki, utrata przytomności, częściowy paraliż lub inne okropieństwa które będą wymagały interwencji lekarza. W przypadku węży morskich lub lądowych ukąszenia mogą prowadzić do poważnego zagrożenia życia, gdyż ich jad jest bardzo niebezpieczny i działa niezwykle szybko.

jezowce-1138992

Powinniśmy pamiętać również aby nie wskakiwać do zimnej wody, gdy 3 godziny opalaliśmy się na słońcu gdyż możemy doznać wstrząsu termicznego (szok termiczny) który objawia się drgawkami, utratą przytomności, stanami śpiączkowymi. Musimy pamiętać aby przed wskoczeniem do wody ochlapać swoje ciało i przyzwyczaić się do jej temperatury. Szczególnie gdy ktoś choruje na serce…

W skrajnych przypadkach mogą wystąpić zatrucia żywnością, grzybami lub innymi darami natury znikomego pochodzenia które przez przypadek spożyliśmy. Musimy zwracać uwagę na to co jemy, czy podawane nam jedzenie jest świeże, czy jest umyte, higieniczne, czy nasze dłonie są umyte ponieważ możemy nabawić się bólu brzucha lub nawet duru brzusznego. Musimy pamiętać aby spożywana woda była zawsze ugotowana. Jeśli chcielibyśmy się wybrać na grzyby, to musimy znać się na tym co zbieramy i wiedzieć czy znalezione okazy nadają się do spożycia.

1307031704404-7237089

Gdy wybieramy się na rejsy po morzu musimy liczyć się z wystąpieniem choroby morskiej której objawami są wymioty, potliwość i inne nieprzyjemne stany żołądkowe. Powinniśmy się zaopatrzyć w lek przeciwko tym dolegliwością.

Dziękują za uwagę 🙂

X