ZdrowoNaturalnie.pl: czerwca 2013

Z

Choć często marzymy o egzotycznych podróżach i wrażeniach związanych z dalekim wyjazdem, to nie zawsze idzie to w parze z walorami zdrowotnymi!

Przede wszystkim należy pomyśleć, aby wrócić z nich w dobrej kondycji. Dlatego przed dalekimi wyprawami, zwłaszcza do Afryki czy Ameryki Południowej, ważne są szczepienia. Zaplanuj wtedy wizytę u lekarza najlepiej 6-7 tygodni przed planowanym wyjazdem i ustal kalendarz szczepień.

Wyzwanie dla organizmu stanowią dalekie podróże, zwłaszcza te samolotem. 

 Powinny się do nich przygotować przede wszystkim osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi, ponieważ długie unieruchomienie sprzyja zakrzepicy (jeśli lot trwa dłużej niż 3h, wtedy rośnie ryzyko powstania zakrzepów w naczyniach).

Zmieniając strefy czasowe często grozi nam jet lag. Wtedy cierpimy na bezsenność, trudniej jest nam wrócić do dobrej formy. Uważaj także na to, co jesz i pijesz, wtedy unikniesz problemów z żołądkiem.

Jeśli dobrze przygotujecie się do dalekiej wyprawy, to na 100% przywieziecie z niej niezapomniane chwile, którymi będziecie się mogli pochwalić wśród znajomym, a nie kłopoty zdrowotne.

merit-sense-of-place-bagan-myanmar-670x445-5101271Zapraszam do obejrzenia kolejnego ciekawego filmu dotyczącego podświadomości i umysłu. Fascynujący dokument wyjaśniający wiele zjawisk działania ludzkiego umysłu.Bardzo fajna kreskówka tłumacząca jak napisać dobry biznes plan i do czego może nam się przydać!Czyli o tym jak kobieta rozumie mężczyznę, a mężczyzna kobietę. Jak sobie z tym poradzić?

Nie bez powodu ktoś mądry powiedział, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. To bardzo mądre powiedzenie, które ma swoje odwzorowanie w życiu. Sprawdza się doskonale także w relacjach  damsko-męskich. Kobieta i mężczyzna mimo, że są dla siebie przeznaczeni to dwie całkiem inne osobliwości.

Kobieta jest istotą bardzo delikatną, szukającą szczęścia, bezpieczeństwa, oparcia w mężczyźnie, ogniska domowego, posiada instynkt macierzyński, często bardzo samodzielna i nie do końca bezbronna.

Natomiast mężczyzna to nie tylko kupa mięśni. To często osoba czuła, wymagająca opieki, instynktownie dąży do rozwoju, chce założyć rodzinę, szuka partnerki, z którą może prokreować i przekazać dalej swoje geny potomkom, ma instynkt samozachowawczy do obrony swojej rodziny, czuje się zobowiązany za jej utrzymywanie i nie potrafił by znieść krzywdy swojej rodziny. Oczywiście takie ogólne zestawienie kobiety i mężczyzny nie jest stwierdzeniem uniwersalnym, ponieważ każdy człowiek posiada odmienny charakter i inne cechy, zalety i wady. Nie żyjemy w świecie replikantów, którzy są robotami. Często zdarza się, że kobieta posiada męskie cechy albo mężczyzna kobiece. Wszystko zależy od genów jakie odziedziczyliśmy po swoich rodzicach. Gdy tata powie, że „synek podał się całkowicie na matkę” będzie miał na myśli, że pewne cechy charakteru zostały odziedziczone po matce. Taką cechą może być np. empatia, pracowitość czy asertywność.

Dobra. Ale jak zrozumieć kobietę czy mężczyznę? 

Nie istnieje żaden złoty środek aby tego dokonać. Kobieta często nie będzie rozumieć mężczyzny a mężczyzna kobiety ponieważ są z innej planety. Tak to prawda. Ponieważ kobieta posiada inne cechy charakteru i inne priorytety niż mężczyzna. Kobieta jest inaczej przystosowana do życia niż mężczyzna. Kobieta okazuje uczucia inaczej niż mężczyzna. Okazuje złość inaczej niż mężczyzna. Jest zbudowana inaczej niż mężczyzna ale doskonale uzupełnia się z nim w całość.

Aby odpowiedzieć na to pytanie chciałbym zaproponować wam lekturę książek bardzo dobrego pisarza Johna Graya. Miałem okazję przeczytać jedną z nich. Nie mylić go z tym zboczeńcem od „50 twarzy Graya”. Ten pan bardzo dogłębnie opisuje stosunki męsko-damskie i przytacza nam pospolite dialogi pomiędzy mężczyzna a kobietą. Pokazuje w bardzo ciekawy sposób jak rozmawiać z płcią przeciwną i w jakie sidła możemy wpaść.

Tutaj macie aktualnie dostępne pozycje książek tego pana i są one dostępne np. w Empiku za niecałe 30/40zł czyli nie tak strasznie drogo, a jeśli nie chcecie kupować to możecie wypożyczyć. goraca-wenus-zimny-mars-b-iext3996623-5550559
mars-i-wenus-zaczynaja-od-nowa-b-iext4025820-3580266
marsjanie-i-wenusjanki-na-randce-b-iext3777646-2764629
marsjanie-i-wenusjanki-w-sypialni-b-iext9893326-8579160
mezczyzni-sa-z-marsa-kobiety-z-wenus-b-iext22380970-9871591
zakochani-marsjanie-i-wenusjanki-b-iext6314941-2953801

W tym artykule powiemy sobie o czających się niebezpieczeństwach bycia w związku i o fazach, które każdy z nas przechodził lub będzie przechodzić!.

Na pewno nie raz zastanawialiście się, dlaczego osoba z którą wiążecie swoją przyszłość zmienia swoje zachowanie i stosunek do Ciebie. Ludzie się zmieniają, to prawda, ale naukowcy badający pary stwierdzili, że każdy związek przechodzi kilka faz, dokładnie pięć.Każda faza związku objawia się inaczej i zmienia się wraz z biegiem czasu.

Każda znajomość na początku zwykle zaczyna się bardzo intensywnie, a partnerzy są sobą zafascynowani. Nie widzą w sobie żadnych wad i twierdzą, że osoba w której są zakochani jest już partnerką na całe życie.

Wraz z upływem czasu, partnerzy zaczynają dostrzegać swoje wady bardziej wyraziście. Ten etap ma decydujący wpływ na przetrwanie związku i on decyduje o tym czy partnerzy dalej będą się ze sobą spotykać i wiązać ze sobą przyszłość czy po prostu się rozejdą.

Oprócz tego w kolejnych fazach, wasze ulubione zachowania, miejsca, wspomnienia i czas, który spędzacie razem przestaje dawać już wam tyle radości co na samym początku. To, co kiedyś wpędzało was w euforię, teraz staje się pospolite i szare tak jak szara jest czasami nasza codzienność.

Wszystkie 6 faz związku przedstawione są na poniższej ilustracji. Zaczyna się od 1, a kończy w 6. Każda z faz następuje kolejno,  jedna po drugiej bez przeskakiwania jakiejkolwiek.

fazyzwiazkucopy-9858543

Takie przebieg związku jest rzeczą naturalną. Każdy związek przechodzi kryzysy, wzloty i upadki. Nie ma związku, w którym zawsze wszystko było by słodkie, kolorowe i idealne. 

Dlatego nie należy myśleć, że związek to sielanka, bo prędzej czy później znajdą się kłopoty. Każdy człowiek jest osobą indywidualną, ma swój rozum, zdanie, poglądy i przekonania i my musimy czy tego chcemy czy nie uszanować to. Nie da się nikogo zmienić na siłę. 

Należy zatem pamiętać o kompromisie, który jest rzeczą ważną. Bez kompromisu wiele związków nie istniało by już dawno. Kompromis to akceptacja pewnych wad w drugiej osobie i podporządkowanie się im. Bez kompromisu trudno było by wytrzymać z naszym partnerem, dlatego kompromis to sposób znalezienia równowagi pomiędzy naszym stylem życia, a stylem życia naszego partnera.

Czyli taki przyjemny obrazek na zachętę ilustrujący jaka powinna być osoba kreatywna i co zmienić w przypadku gdy nie posiadamy takich cech.

kreatywnoc59bc487-7342432
Na pewno nie raz zastanawiałeś się i biłeś z myślami dlaczego niektóre osoby są bardziej lub mniej pomysłowe. Dlaczego Twoi znajomi z pracy wpadają i realizują dobre pomysły szybciej niż Ty. Za to odpowiada właśnie umiejętność kreatywności.

Kreatywność

– to umiejętność twórcza pozwalające na powstawanie nowych myśli, skojarzeń i koncepcji. Tak na prawdę kreatywność była przedmiotem badań psychologów i naukowców i nie posiada ścisłej i potwierdzonej definicji. Tak samo nie da się jej w żaden sposób zmierzyć. Jest wartością intuicyjną.

Aby działać skutecznie należy myśleć kreatywnie. Nie każdy człowiek jest kreatywny, lecz taką cechę można w sobie wyćwiczyć. Kreatywne myślenie to proces kontrolowania umysłu i doboru narzędzi w taki sposób aby powstawały nowe pomysły, które możemy później zrealizować. Myślenie kreatywne odbiega od standardowych szablonów myślenia i rozwoju. Nie ma nic wspólnego z inteligencją. Człowiek myślący kreatywnie potrafi dopasować się do każdej sytuacji i działać twórczo.

Jeśli masz problem z byciem kreatywnym i uważasz, że nie potrafisz myśleć kreatywnie to powinieneś zacząć ćwiczyć swój umysł. Aby wyćwiczyć w sobie zmysł kreatywności wystarczy systematyczne powtarzanie kilku prostych ćwiczeń opartych na skojarzeniach. Staraj się każdego dnia wymyślać nowe pomysły i generować coś nowego. Ułóż listę pytań do których sam będziesz musiał ułożyć odpowiedzi. Rezultaty zapisuj gdzieś w notatkach aby na bieżąco kontrolować postęp. Zadaj sobie pytanie np. „Co by było gdyby…” – Nie było wody? – Zabrakło by czasu na sen? – Wszystko zniknęło? „Co można zrobić z…” – Parasolką? – Krzywymi drzwiami? – Rozbitym zwierciadłem? „Jak można wykorzystać…” – Cegłę ? – Koszulkę ? – Kawałek ramki? Te pytania można generować w nieskończoność. Nigdy nie zabraknie pomysłów. A każde nowe odkrycie odpowiedzi sprawi, że staniesz się lepszy pod kątem kreatywności. Powodzenia! uwolnij_kreatywnosc-8909823

Poniżej przedstawię bogactwo zawarte w owocach porzeczki:

 • Porzeczki są bogactwem pektyn, dzięki czemu obniżają poziom złego cholesterolu we krwi
 • Mają dużą zawartość potasu, dzięki czemu zmniejszają ciśnienie krwi
 • Zapobiegają rozwojowi miażdżycy 
 • Zapobiegają biegunce, dzięki zawartości garbniki, która ma działanie ściągające i przeciwzapalne.
 • Usuwają z organizmu wolne rodniki obecne w dymie papierosowym, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia raka
 • Powinny jeść je kobiety w ciąży, ponieważ wzbogacają składniki mineralne w: żelazo, mangan, miedź oraz kwas foliowy – niezbędny w czasie ciąży
 • Idealne są dla naszej skóry, dzięki zawartości kolagenu. Zapobiegają przy tym pękaniu naczyniek oraz wysuszaniu skóry
 • Mają dużą zawartość błonnika, który ułatwia trawienie, w szczególności tych tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Od dziś włącz do swojej diety porzeczki, zarówno te czerwone jak i czarne, bo na prawdę warto!!!

ostatniozaktualizowane-9582303Dzisiaj porozmawiamy sobie o wpływie systemu edukacji w różnych krajach na ludzką kreatywność. Okazuje się, że zabija ona kreatywność młodych ludzi. Nie uczy samodzielnego myślenia i popycha młodych do patrzenia tylko przez wyznaczone schematy. Zapraszam do obejrzenia konferencji Sir Kena Robinsona dotyczącej tego właśnie tematu. Powered by TED.

Dzisiaj porozmawiamy sobie o kolejnych bardzo ciekawych technikach motywacji i rozwoju osobistego pod kątem sukcesów, samokrytycyzmu i obiektywnej oceny samego siebie. Do lepszego postrzegania siebie i świata służy wiele technik rozwoju osobistego takie jak np. programowanie własnego umysłu i myśli.

Musisz pamiętać, że jesteś jaki jesteś i tylko Ty tworzysz i masz wpływ na swoje życie. Tylko od Ciebie zależy jakie to życie będzie i kim będziesz w przyszłości. Pamiętaj również, że o swojej karierze i rozwoju musisz myśleć już dzisiaj a nie za kilka lat bo może okazać się, że zabrakło Ci czasu na spełnienie swoich celów i marzeń. Musisz mieć również świadomość, że innym ludziom nie zależy na Twoich sukcesach, wręcz przeciwnie… większość ludzi cieszyła by się z Twojej porażki, pomijając zaufane osoby, które mogą być Twoimi przyjaciółmi. Idąc dalej tym tokiem rozumowania musisz wiedzieć, że o swój rozwój musisz zadbać tylko TY sam i nikt inny tego za Ciebie nie zrobi. Tylko TY sam jesteś kreatorem swojego własnego życia, pomijając tutaj aspekty religijne i duchowe. Jak mówi stare, mądre przysłowie „Ty jesteś kowalem własnego losu”, będziesz rozliczony za każdą minutę swojego życia i za każdy błąd. Oprócz tego powinieneś wiedzieć, że otaczający Ciebie świat jest tylko odbiciem zewnętrznym Twojego życia, to skorupa, która Ciebie otacza a tak na prawdę liczy się tylko to co jest w Twoim wnętrzu. Jeśli zapragniesz kiedyś zmienić swoje życie, to musisz zacząć od zmiany swojego wnętrza, wyeliminowaniu swoich wad i słabości a później dopiero wpłynąć na zmianę skorupy zewnętrznej. Musisz wiedzieć, że to TY przyciągasz myśli i wypuszczasz je w eter. Twoje emocje wywołują myśli, które Ty przyciągasz lub sam jesteś przez nie przyciągany. Jeśli wciąż o czymś myślisz, intensywnie to w końcu to otrzymasz. Myśl to sposób na kreowanie rzeczywistości. Jeśli nie będziesz myśleć to niczego nie osiągniesz i do niczego nie dojdziesz w życiu. Porzuć stare schematy. Zacznij działać. Zadbaj o swój rozwój. Nie pozwól się przytłamsić trudnej i smutnej codzienności, często brakiem pracy, pieniędzy i przykrości niepowodzeń. W walce z sobą nie kieruj się zdaniem innych, chyba, że są to życzliwe dla Ciebie osoby. Pamiętaj o tym, że jeśli coś zmieniasz to zmieniasz to tylko i wyłącznie dla siebie i dla nikogo innego. Nie zmieniaj się na siłę jeśli tego nie chcesz. Natomiast jeśli widzisz, że życie wymyka Ci się spod kontroli to jest znak , że jest coś nie tak i należy zacząć działać. Twoje myśli to takie impulsy, które powinny popchnąć Cię do działania. Bez takiej motywacji nie jesteś wstanie niczego osiągnąć. Jeśli o czymś marzysz, myślisz, dążysz do czegoś, zrób to! Zacznij działać! Nie pozwól na to aby Twoje marzenia i pasje legły w gruzach. Nie przejmuj się śmiechem innych ludzi, którzy źle Ci życzą i nie potrafią zaakceptować tego co robisz. Takie osoby niczego w życiu nie osiągną. Wyśmiewać jest się łatwo natomiast wziąć się za coś i to zrealizować już trudniej. Pamiętaj, że Twoje myśli mogą iść tylko w dwóch kierunkach. W kierunku pozytywnym i negatywnym. Od Ciebie zależy jaki kierunek wybierzesz. Tylko Ty budujesz swoją rzeczywistość. Jeśli będziesz kierował się pesymizmem, czyli obierzesz negatywny kierunek myśli to niczego nie osiągniesz. Będziesz tylko narzekał, jęczał, że praca jest za ciężka, tyle lat się uczyłeś, skończyłeś studia a teraz nie ma pracy, że nic Ci w życiu nie wychodzi. Natomiast jeśli będziesz generował pozytywne myśli to one pomogą Ci rozwijać się w odpowiednim kierunku. Musisz wierzyć, że to wszystko co robisz, robisz dobrze i uda Ci się to wszystko szczęśliwie zrealizować. Jeśli będziesz planował coś przez pozytywny pryzmat od razu życie wyda Ci się lepsze i robota pójdzie inaczej. Przestań narzekać zacznij myśleć pozytywnie! Wszystko o czym mówisz i co robisz jest wynikiem Twojego wychowania i nawyków. Jeśli masz złe nawyki to będziesz generował złe myśli i Twoje życie będzie złe. Powinieneś wtedy zmienić nawyki na dobre. Jeśli coś nieustannie powtarzasz staje się to Twoim nawykiem. Więc ćwicz dobre nawyki. Zacznij od kilku ważnych nawyków: idea-7906239 W dalszej części naszych rozważań musimy powiedzieć sobie, że rozwój bez zasad ma się tak samo jak myśli i słowa bez czynów czyli właściwie ni jak bez wartości. Ustalmy tutaj sobie kilka reguł postępowania. algorytm-7692259 Pamiętaj aby cieszyć się nawet z najdrobniejszego sukcesu i nie przejmuj się porażką. Zawsze bądź uśmiechnięty i działaj pozytywnie. Bądź otwarty na świat. Staraj się aby to co robisz dawało Ci przyjemność. Pokonuj przeszkody a nawet jeśli odniesiesz porażkę umiej przyznać się do błędu.

Mam nadzieje, że to dość długie rozważanie pozwoli wam poprawić troszkę swoją motywację i sposób postrzegania świata. Miłej lektury:)

Ręce pokrywa cienka i wrażliwa skóra, prawie pozbawiona naturalnej ochrony, ponieważ znajduje się w niej mało gruczołów łojowych. Dodatkowo codzienne narażone są na działanie detergentów, a także wody i mydła. Dbając o nie możesz zachować ich piękny wygląd na długo.

Pielęgnacja dłoni na co dzień-nasze ręce są dość wymagające: nie lubią ani gorącej, ani zimnej wody. Jaka jest na to rada? Myj je,  więc pod letnim strumieniem, używając delikatnego żelu o obojętnym lub kwaśnym pH. Jeśli jednak jesteś tradycjonalistką i wolisz mydła w kostce, wybieraj te bezzapachowe, np. glicerynowe. Po umyciu dłoni dokładnie je wycieraj. Po każdym takim zabiegu wcieraj w ręce krem.

Raz w tygodniu postaw na zabieg upiększający dłonie- gdy dłonie są suche i zniszczone, potrzebują bardziej troskliwej pielęgnacji. Raz w tygodniu zrób im drobnoziarnisty peeling (mieszanka cukru i oliwy). Wykonuj koliste ruchy, następnie spłucz wodą. Po peelingu dobrze jest nałożyć maseczkę. Po tygodniu powinnaś zauważyć pierwsze efekty!

c582adne_rece-2865248

Film z cyklu jak niesamowity i pomysłowy potrafi być człowiek! Zapraszamy do oglądania!

ludzie-7408499Często  zastanawiam się, czy lepiej być optymistą, czy pesymistą? Którzy mają się lepiej w życiu? Optymista będzie widział  świat w lepszych barwach i pozytywne strony życia, z kolei pesymista będzie wiecznie narzekał i zniechęcał swoim sposobem bycia innych do podjęcia działań, nawet tych ryzykownych.

Z badań profesora Janusza Czapińskiego z 2011 roku wynika, że 80 % Polaków uważa się za ludzi szczęśliwych. Optymizm to nie tylko uśmiech na twarzy. To stan ducha albo wręcz sposób na życia. Aby lepiej zrozumieć naturę optymizmu i pesymizmu, należy mieć na uwadze, że problemem nie są wydarzenia, na które napotykamy w codziennym życiu, ale sposób w jaki je odbieramy i jak do nich podchodzimy.

Pesymiści szybciej popadają w depresje, ponieważ łatwiej się poddają. Pesymizm odstrasza innych, stąd też w swoim kręgu mają niewielu życzliwych ludzi, albo z reguły nie widzą potrzeby otaczania się nimi. Nie szukają oparcia w innych, uważają, że sami sobie poradzą, bo wiedzą lepiej. Pesymista sądzi, iż złe wydarzenia będą trwały długo i wpłyną negatywnie na jego przyszłość. W sytuacji kryzysowej okazuje bierność i bezsilność.

Co dzieci myślą na temat pesymizmu, zobacz koniecznie:) http://kids.dailymotion.com/video/x6x29q_co-to-jest-pesymizm-dzieci-wiedza-l_fun#.Ucc-fthKT-s

Optymiści lepiej radzą sobie w różnych sferach życia i nie tylko. Są lepiej spostrzegani przez inne osoby i łatwo nawiązują nowe przyjaźnie i znajomości. Co najważniejsze żyją dłużej i łagodniej się starzeją. Optymizm powoduje pozytywne emocje, np.: szczęście. Optymista traktuje porażki jako przejściowe wydarzenie, nie obarcza winą swoich bliskich, szuka rozwiązania pojawiających się problemów.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z USA wynika, że różnica w długości życia pomiędzy optymistą, a pesymistą wynosi 10 lat! Żeby w życiu stać się optymistą trzeba nad sobą nieustannie pracować, można także zajrzeć do literatury i pogłębić swoją wiedzę na temat optymizmu, skąd go czerpać i jak zmienić swoje myślenie.

Polecam: 

 • Tania Konnerth, Rolf Bunse: „Grunt to optymizm”.
 • Martin E.P. Seligman: „Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie”.

                           W życiu stawiam na optymizm, a co tam pożyję chociaż 10 lat dłużej!   optymista-i-pesymista-300x225-7698227
Dlaczego warto jeździć na rowerze? Tutaj macie kilka cennych uwag 🙂


1010778_10152899318310184_1993530429_n-3479929


Komary to plaga w letnie wieczory. Są to owady tak natrętne, że każdy ich nie znosi. Ich ukąszenia powodują świerzbiące bąble na skórze i roznoszą zarazki i choroby. Jak się zabezpieczyć?

Po pierwsze wyposażmy nasz dom w moskitiery na każdym otwartym czy uchylonym oknie.
Unikajmy włączonego światła jeśli mamy pootwierane okna.
Możemy wyposażyć się w terpentyne czyli substancje usypiającą komary, do kupienia w sklepach.
Zakupić kadzidełka i świecę przeciw komarom, których aromatyczny zapach skutecznie odstraszy atakujące moskity.  Z naturalny środków skutecznie odstraszają komary roślina takie jak mięta, cytryna czy lawenda. Na naszych parapetach możemy postawić i hodować kwiatki odstraszające komary takie jak pomidory, pelargonie, kocimiętka czy komarzyca. Te wstrętne owady nie znoszą również zapachu anyżu, kamfory, gożdzików eukaliptusa. Jeśli to nie pomoże można zakupić chemiczny środek odstraszający komary ale on działa na zasadzie pestycudu i może być niebezpieczny dla alergików. malezja-komary-6244831 Dzisiaj 21 czerwca zawitało do nas długo oczekiwane lato! Lato witamy! Prosimy o wspaniałą pogodę i dobry wypoczynek wakacyjny dla nas i naszych bliskich! Nie przynoś długich ulew tylko cudowne, słoneczne ciepło! Cieszmy się dobrą pogodą!
0307213821523-9569527 Nadmierne upały na krótki okres czasu są bardzo lubiane, lecz na dłużej stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia lub nawet życia. Porozmawiamy tutaj sobie o tym jak przetrwać w upalne dni.

W ostatnich dniach temperatura przekracza w cieniu 30 stopni. Co roku z powodu wysokich temperatur na świecie umiera kilkaset osób. Przebywanie w słońcu bez nakrycia głowy może być przyczyną udaru słonecznego. To cichy zabójca, który czeka na nasze życie.

Podczas przebywania w ciągłym słońcu może dojść do całkowitego rozregulowania naszego systemu termicznego. Musimy pamiętać, że odczuwanie temperatur dla każdego człowieka jest rzeczą umowną i dla jednej osoby jest ciepło a dla drugiej zimno.

A więc jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim jeśli nie musimy wychodzić z domu to tam zostańmy. Jeśli nie mamy do wykonania żadnych prac na dworze to zalecane jest spuszczenie żaluzji, włączenie klimatyzacji i rozebranie się do bielizny. Można przeczekać upał np. do godziny 17 a potem spokojnie wyjść.

Kolejną rzeczą o której należy wspomnieć to spożywanie dużej ilości płynów, w szczególności wody, która sprawi ,że nasz organizm zawsze będzie nawodniony i nie dojdzie do odwodnienia. W upalne dni każdy człowiek powinien wypić co najmniej półtora litra wody.

A co jeśli chodzi o piwo? Czy piwko jest takie dobre na upały?

Zdecydowanie nie! Mimo, że zimne piwo jest bardzo przez nas wszystkich lubiane to nie zaleca się go w upalne dni, tak samo jest w przypadku kawy. Alkohol i napoje kofeinowe powodują nadmierną potliwość i wydalanie wody z organizmu co może doprowadzić do odwodnienia.

Drodzy czytelnicy udar cieplny to nie przelewki. Może zabić nawet silną osobę w kwiecie wieku. Przychodzi natychmiast, objawia się brakiem odczuwania ciepła w gorące dni, brakiem potliwości, suchością skóry. Uważajmy na siebie!

29643681_16a6c65568_o-9783083

Żadna woda nie może się równać z morską pod względem ilości i różnorodności zawartych w niej minerałów. To ogromne, wspaniale zaopatrzone laboratorium, w którym znajdują się prawie wszystkie pierwiastki chemiczne występujące na ziemi. Bogactwo właśnie tych substancji sprawia, że woda morska ma dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Woda morska jest znakomicie tolerowana i absorbowana przez naszą skórę. Dlaczego? Ponieważ jej skład jest zbliżony do płynu owodniowego, w którym rozwija się płód, stężenie zawartych w niej minerałów do tego, jakie występuje w ludzkiej surowicy krwi. Dzięki temu mineralne składniki wody wnikają głęboko w pory skóry i działają na nią oczyszczająco. Ponadto stymulują mechanizm komórkowy – poprawiają nawilżenie skóry i jej ukrwienie, a także zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze. Poprawia się również kondycja włókien elastyny i kolagenu, wzrasta wiec napięcie i elastyczność skóry.Mówiąc najprościej skóra młodnieje. Nie dzieje się to natychmiast, ale 2 lub 3 tygodniowy urlop ujmuje nam lat, zatem zaplanuj już swój urlop i piękniej:) dscf8126-9399946

Stwórz swoje własne domowe SPA w domu, poświęć chwilę czasu, zadbaj o siebie 🙂

Lawendowa relaksująca kąpiel

 4 łyżki świeżych lub 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy umieść w bawełnianym woreczku, powieść pod kranem pod strumień lejącej się wody.

lawenda-4941055

Odżywcza kąpiel do stóp z oliwą

 Lekko podgrzej pół filiżanki oliwy oraz 2 filiżanki tłustego mleka. Dodaj sok wyciśnięty z cytryny, łyżeczkę cynamonu. Mocz stopy przez 15 minut, spłucz ciepłą wodą, osusz.

cynamonowakc485pilespa-9649068

Maseczka z miodem do dojrzałej cery

2 łyżki miodu wymieszaj z roztrzepanym żółtkiem oraz z 1 łyżeczką tłustej śmietany. Maskę nałóż na twarz na 20 minut, następnie zmyj letnią wodą.

b35b14bc002643e6512c2859-5559684

Maseczka z glinki do cery tłustej

2łyżki zielonej glinki wymieszaj z przegotowaną wodą do uzyskania gęstej papki. Grubą warstwę nałóż na twarz i trzymaj przez około 20 minut. Zmyj twarz ciepłą wodą.

34732-5682178

Migdałowy peeling do ciała

Zmieszaj 2 łyżki zmielonych migdałów z 2 łyżkami mleka. Nałóż na twarz, dekolt, szyję i masuj okrężnymi ruchami. Spłucz ciepłą wodą.

peeling-ciac582a-7122292Śmiech to chyba jedyne, darmowe lekarstwo, które jest bezcenne i łatwo dostępne dla każdego człowieka. Sprawia, że czujemy się szczęśliwi.

Śmieszne zachowania czy sytuacje zbliżają ludzi. Sprawiają, że jest im dobrze i pozwalają bliżej się poznać. Pozwala nam czuć się lepiej, łagodzi bóle, zmęczenie i wszelkie stresy. Tylko kilka minut dobrego śmiechu rozluźnia nasze mięśnie i relaksuje cały organizm. Śmiech nie tylko pomaga zmniejszyć ilość hormonów stresu, pomaga zwiększyć wydzielanie komórek układu odpornościowego co sprawia, że nasz organizm uzyskuje lepszą odporność. Oprócz tego przyśpiesza wytwarzanie przeciwciał łagodzących infekcje. Przyśpiesza wydzielanie endorfin czyli hormonów szczęścia, które wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, łagodzą bóle czy nawet powodują euforię. Śmiech łagodzi negatywne emocje. Dzięki śmiechowi zapominamy o złych chwilach, które wywołują w nas gniew, smutek czy lęk. Podobno każda minuta śmiechu przedłuża nasze życie o kilka godzin. Nie wiem czy to fakt czy mit ale ja śmieję się jak najwięcej. Pamiętajmy aby uśmiechać się jak najczęściej, gdyż śmiech jest zaraźliwy tak samo jak kichanie czy ziewanie. Zaraźmy nim również innych ludzi. smiech-6556245

Nie tylko człowiek męczy się podczas upałów, również zwierzętom doskwiera skwar, który wtedy panuje. Nie zapominaj o swoich pupilach, zatroszcz się także o nie podczas tych upalnych dni.

Podczas upałów zwierzęta wymagają specjalnego traktowania. Nie można zapomnieć o dostarczaniu im odpowiedniej ilości świeżej  wody do picia. Jeśli wychodzisz na cały dzień do pracy, należy zostawić zwierzęciu najlepiej w kilku naczyniach wodę w miejscu zacienionym i chłodnym. Nie można na siłę schładzać wodą zwierząt (szczególnie tych którzy za nią nie przepadają). W niektórych przypadkach próba ulżenia zwierzęciu przez wodną kąpiel, może skończyć się dla niego tragicznie. Jeśli Twój ulubieniec lubi się kąpać, to upały są idealną okazją, aby sprawić mu przyjemność. Należy w tym czasie unikać eksponowania ptaków, gadów w pełnym słońcu, bez możliwości zejścia z niego. Na spacery również wybieraj się wczesnym rankiem lub późniejszym wieczorem. Co najważniejsze nie wolno przewozić zwierząt na dłuższych trasach w niewentylowanych pojazdach, a bezwzględnie należy unikać pozostawiania ich w zamkniętych samochodach. Upał i brak powietrza mogą doprowadzić psa lub kota do śmierci w ciągu kilkunastu minut. 69922605-4168949 Elektrolity to substancje, które pod wpływem wody rozpadają się na wolne jony. na skutek czego są w stanie przewodzić prąd elektryczny. W ludzkim organizmie gospodarka elektrolityczna ma kluczowe znaczenie w zachowaniu równowagi wodnej. Ale czy każdy ich potrzebuje?

Każdy organizm potrzebuje elektrolitów, gdyż ma swoją normę, która musi zostać spełniona, ale najbardziej potrzebne są sportowcom, czyli ludziom uprawiającym duży wysiłek fizyczny na co dzień. Do elektrolitów należą związki takie jak sód, chlor, potas, wapń, magnez. Musimy pamiętać, że nasz organizm wydala ogromne ilości tych związków razem z potem, dlatego musimy pamiętać aby uzupełniać te związki jak najczęściej. Do najważniejszych funkcji elektrolitów należy kontrolowanie transportu wody w naszym organizmie, zapewnianie właściwej pracy układu nerwowego i mięśni, pomagają regulować płyny w naszym organizmie i krwi. Czym objawia się niedobór elektrolitów? Może powodować zaburzenia mięśniowo-nerwowe, osłabienia, zaburzenia pracy serca, drżenie mięśni i drgawki nerwowe, wewnętrzne rozbicie i brak chęci do życia i treningu. Podczas intensywnego treningu i braku odpowiedniej ilości elektrolitów może dojść do odwodnienia naszych komórek co powoduje zmniejszenie ilości osocza, zwiększenie lepkości krwi oraz pogorszenia transportu krwi wraz z tlenem co objawi się niedotlenieniem serca i pogorszeniem jego pracy. Dla osób trenujących intensywnie zalecane jest stosowanie specjanych suplementów, które uzupełniają elektrolity w naszym organizmie. Takie suplementy sprawią, że nasz trening stanie się bezpieczny i nie dojdzie do zagrożenia naszego zdrowia lub nawet życia. sil3-3770326
Mięta to aromatyczna roślina rosnąca na terenach Europy, Azji i Afryce. Jest rośliną szeroko stosowaną i docenianą w ziołolecznictwie. Czy wiemy co możemy nią leczyć?

Na świecie istnieje wiele rodzajów tej rośliny lecz najbardziej popularną i najczęściej stosowaną jest mięta pieprzowa. Można przygotować z niej napar, ususzyć na zimę, dodawać do codziennych dań lub jako dodatek do napojów chłodzących. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Mięta wpływa pozytywnie na anomalie układu pokarmowego, łagodzi pragnienie, poprawia trawienie zwiększając wydzielanie soków żołądkowych, reguluje zaparcia, działa pozytywnie na pracę jelit, działa uspokajająco, pomaga leczenie bólu gardła. W medycynie mięta stosowana jest jako składnik olejków eterycznych do inhalacji dla osób chorych na astmę lub inne schorzenia płucne. Stosowana w lekach na choroby skóry takie jak: trądzik czy wysypki. Może być śmiało dodawana do kąpieli. Możemy śmiało dodawać mięte wraz z cytryną do schłodzonej wody, taki napój pomoże skutecznie złagodzić pragnienie i odświeżyć nas w upalne dni. Dodaje się ja nawet do kawy jako dodatek smakowy. To gdzie użyjemy mięte zależy tylko od naszej pomysłowości i wyobraźni.

UWAGA!!!

Nie należy podawać jej do picia dzieciom do 4. roku życia.

mic499ta-2152671
Źródło:
http://zdrowie.wp.pl/multimedia/galerie/go:7/art1067.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/szukaj/w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci%20mi%C4%99tyChyba wszyscy kochamy lody, zajadamy  się nimi praktycznie codziennie w upalne dni. Przygotowujemy z nich desery, torty i inne smakołyki. Ale często zastanawiamy się czy jeść je, gdy boli nas gardło. Jak jest faktycznie?

Okazuje się, że warto zjeść loda, gdy boli nas gardło lub podejrzewamy zachorowanie na anginę. Anginy nie da się wyleczyć lodami, ale można złagodzić jej objawy mroźnym chłodem. Chłód łagodzi ból i znieczula wszelkie bóle gardła.


  Możemy, więc wywnioskować jeden ważny fakt. Jeśli boli nas gardło możemy śmiało sięgać po lody i uśmierzać nimi ból. Natomiast, gdy dopadnie nas angina to nie leczmy jej na własną rękę domowymi sposobami tylko udajmy się do lekarza specjalisty po stosowne leki, ponieważ po anginie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych komplikacji związanych z niedoleczeniem tej choroby.lody_waniliowe__copy-2676963

Dużo się słyszy na temat Nocy Świętojańskiej, która, np. odbywa się co roku w Brennej, w nocy z 23 na 24 czerwca, ale czy tak naprawdę wiesz o niej wszystko?

Noc Świętojańska inaczej nazywana Sobótką, Nocą Kupały, Kupalnocką. To święto przywitania lata, związane z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku, wywodzące się z pogańskich obrzędów Słowian. Ta Noc obchodzona jest w wigilię Świętego Jana, która przypada w nocy z 23 na 24 czerwca. Zbiega się ona z najdłuższym dniem w roku. Noc Świętojańska podobnie jak inne święta pogańskie była zwalczana przez Kościół, jako święto ciemnoty i zabobonów. Jednak nie było to zbyt łatwe poprzez zbyt zakorzenioną tradycję tak, więc Kościół przyjął politykę asymilacji i adaptacji tak, więc narodziła się Noc Świętojańska – od Jana Chrzciciela, którego święto przypada na 24 czerwca. Noc Świętojańska, to święto miłości, radości, urodzaju itp. W tę noc ludzie wychodzili na pola, nad rzekę i bawili się wśród muzyki i tańców do białego rana. Najbardziej znaną wróżbą było puszczanie wianków na wodę, stąd też nazwa święta „Wianki”.  Panny na wydaniu  miały w zwyczaju puszczania  na wodę uplecionych ze świeżych kwiatów wianków. Wyłonienie wianka przez kawalera wróżyło szybsze zamążpójście, z kolei jeśli wianek zatonął panna nie miała szans na szybkie wydanie. 

Według mnie warto jedną noc w roku poświęcić i wybrać się na takie wydarzenie do Brennej, które w tym roku odbędzie się tam w nocy z 29 na 30 czerwca w godz. od 18.00-4.00.

noc_swietojanska-6290269Starodawne medyczne praktyki zostały w ostatnich latach wyparte przez lobby farmaceutyczne i prawie całkowicie wyparte z medycznych ksiąg. Ludzie coraz częściej wolą sięgać po tabletki niż po naturalne sposoby leczenia Ale czy na prawdę warto?

W ostatnich latach okazuje się, że te stare, wyśmiewane metody wracają do łask i są doceniane przez geniuszy medycyny. Do takich kuracji należy Larwoterapia, czyli leczenie chorych tkanek przy użyciu żywych larw muchy plujki. Stosowana jest w leczeniu chorób takich jak: stopa cukrzycowa czy trudno gojące się rany. Okazuje się, że larwy żywią się martwą tkanką, czyszczą rany, dzięki wydzielanym przez swoją ślinę enzymom pomagają wyeliminować wszelkie bakterie i grzyby oraz usprawniają gojenie się. Małe, zaledwie 2 mm larwy umieszczane są w larwie na kilka dni, gdzie żywią się martwą lub chorą tkanką tak długo aż wszystko dokładnie oczyszczą. W przeciwieństwie do zabiegu mechanicznego oczyszczenia rany nie jesteśmy w stanie oczyścić tak dokładnie chorego miejsca jak te żywe stworzonka. W ranie jest im ciepło i mogą przebywać tam długo, lecz po upływie kilku dni larwy są wyciągane a ich rozmiary są już całkiem spore. Takie leczenie pozwala uniknąć często ciężkich antybiotyków lub nawet amputacji chorej kończyny. Uratowało już zdrowie setką pacjentów. W niektórych krajach takich jak USA czy Niemcy dostępne są w aptekach plastry z żywymi larwami. Niestety w Polsce takie leczenie nie jest refundowane i jego koszt sięga nawet do tysiąca złotych za pełną kurację. Nie zapominajmy o starych sposobach leczenia wymyślonych przez naszych dziadków i babcie, gdyż one czasem są właśnie najlepsze. Pewnie wielu z was ten temat nie spodoba się, będzie kontrowersyjny lub nawet obrzydliwy ale ten temat jest tak istotny, że musieliśmy się z wami nim podzielić. Kto wie. Może ktoś z nas będzie potrzebował takiej kuracji. cq60z0e0k0w000w0k00ql0w0yqyk3q3kurlqjqm0l00qs00q9r401r3koqyktrxqk0xqyr60q07qz0-1105356

Szukasz dobrego przepisu na chleb? To dobrze, że tutaj trafiłaś/eś 🙂 Poniżej przedstawię Wam przepis na chleb, który przyczynia się także do  utraty wagi, co więcej piekąc go sam/a wiesz co w nim jest i jakie składniki zawiera, a więc do roboty! Do pieczenia tego chleba nie potrzebujesz specjalnej maszyny, wystarczą blaszane  podłużne „keksówki”.

Amerykański chleb „odchudzający”

Składniki:

1 l wody

10 dkg drożdzy

1 łyżka cukru trzcinowego

2 łyżki soli (morskiej)

1 łyżka oleju

Powyższe składniki rozpuścić

1 kg mąki wrocławskiej (tortowej)

1 szklanka otręb pszennych

1 szklanka słonecznika

0,5 szklanki siemienia lnianego

0,5 szklanki pestek dyni

Powyższe składniki wymieszać w misce.

Wykonanie:

Następnie należy wszystkie powyższe składniki połączyć. Piec w blaszkach  podłużnych „keksówkach” ( najlepiej rozłożyć cisto na 2) wyłożonym papierem do pieczenia. w temperaturze 180 stopni przez około 1 godziny (aż zbrązowieje skórka chleba). Po upieczeniu wyłożyć z blaszek.

Smacznego!

chleb-2313237

W razie pytań dotyczących przepisu na ten chleb piszcie do Nas mailowo na adres: modnystyl2013@gmail.com lub poprzez nasz fan page na Facebooku:)

Mycie zębów to nie tylko codzienny zabieg higieny osobistej, to pewnego rodzaju sztuka. Powinniśmy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie aby zachować zdrowie jamy ustnej i zębów. Ale czy to wystarczy?

Musimy mieć świadomość, że mycie zębów nie tylko chroni nasze zęby przed ubytkami takimi jak próchnica, zapobiega powstawaniu dziur i chroni dziąsła ale również zapobiega powstawaniu chorób całego organizmu. Udowodniono, że istnieje związek pomiędzy dbaniem o jamę ustną a występowanie chorób serca a nawet udaru, ponieważ bakterie występujące w jamie ustnej mogą przedostać się do naszego krwiobiegu i wywołać szereg komplikacji. Natomiast kobiety w ciąży, które nie dbają o higienę jamy ustnej, rodzą statystycznie noworodki o mniejszej wadze. Bakterie, które dostaną się do płuc mogą wywołać ich zapalenie. Musimy być świadomi, że myć zęby musimy systematycznie i dokładnie, nie jest to bowiem zbyteczny zabieg a nasze niedbalstwo możemy odczuć w późniejszym czasie. A więc jaka powinna być prawidłowa higiena jamy ustnej? Powinniśmy myć nasze zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i pod wieczór, gdy kładziemy się już spać ale najlepiej szczotkować je po każdym posiłku stosując ruchy wymiatające, nie spiesząc się, myjąc dokładnie co najmniej 2 minuty. Następnie po myciu powinniśmy skorzystać z nici dentystycznej, urwać jej kawałek, owinąć wokół palców i wykonywać pionowe ruchy pomiędzy zębami od góry do dziąseł. Ewentualnie aby zniwelować liczbę bakterii w naszych ustach powinniśmy skorzystać z płynu do płukania jamy ustnej po myciu zębów. zeby-6003456

Każdy doskonale zna smak czereśni, obiecuje sobie, że to już ostatnia – niestety większość z nas przegrywa walkę z tą słodką pokusą.

To dobrze, ponieważ czereśnie zawierają witaminy A, B1 i B2 oraz rozmaite związki mineralne. Co najważniejsze czereśnie mają zalety dietetyczne! Owoce te regulują żołądek, powinny je jeść w szczególności osoby mające zaburzenia przewodu pokarmowego (jak najwięcej nawet 1 kg dziennie). Owoce czereśni są zasadotwórcze, to znaczy, że jeśli organizm jest zakwaszony to go wyleczą, doprowadzą do równowagi kwasowo-zasadowej. Czereśnie regulują także apetyt, dlatego warto zachęcać do ich jedzenia dzieci „niejadki”. Osoby starsze powinny jeść czereśnie z tego samego powodu co jabłka, aby zapewnić sobie dobre trawienie i chronić organizm przed miażdżycą

Czereśnie dostarczają także sporej dawki jodu (330 mg w 100 g). Jod jest między innymi odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy. 

Dobre rady:)

Jeśli chcesz długo cieszyć się świeżością czereśni to przechowuj je w lodówce!

W lecie jedz czereśnie codziennie, bo kiedy się skończą będziecie musieli czekać na nie cały rok!

czere25c5259bnie-5195115
Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wisnie-i-czeresnie-wplywaja-dobroczynnie-na-serce-nerki-i-stawy_33943.html

Czy wiedziałeś, że z Twojej krwi idzie wyczytać, to jakim będziesz człowiekiem? Przedstawię pokrótce o czym mówi każda z Twojej krwi. Zapraszam do lektury poniżej:)

Osoby z grupą krwi 0

Odważni z intuicją, posiadają cechy przywódcze, umiejętności koncentracji oraz silny instynkt samozachowawczy.  To osoby, zdrowe, wytrzymałe i silne. Optymistycznie nastawione do świata i życia. Nie boją się podjąć ryzyka i walczyć. Muszą uprawiać sport, bowiem mają predyspozycje do tycia. Brak ruchu powoduje u nich przygnębienie i depresje. Kobiety są szczere, uczciwe, sympatyczne, wspaniałomyślne, jednak często uzależniają się od partnera, pomimo, że doskonale radzą sobie w pojedynkę. Mężczyźni z grupą krwi 0 posiadają duży temperament seksualny i są nie rzadko władczy.

Osoby z grupą krwi A

Sprytni pasjonaci,  potrafią być tolerancyjni i współpracować z ludźmi, ale w niedużych zespołach. Błyskotliwi i wrażliwi, niezbyt odporni psychicznie. Jeśli jednak zajdzie potrzeba to umiejętnie ukryją swoje lęki, niepokoje. Problemy traktują na zbyt osobiście.  Źle znoszą stres, stają się wtedy bardzo niespokojni. Napięcia nerwowe najlepiej powinni rozładowywać poprzez zajęcia uspokajające, takie jak np: spacer lub medytacje. Kobiety bywają sentymentalnymi romantyczkami, targanymi wiecznie zmiennymi emocjami wewnętrznymi, a mężczyźni najchętniej nie opuszczali by swoich rodzin i domu, gdyż dom jest dla nich oazą spokoju.

Osoby z grupą krwi B

Niezależni realiści. Cechuje ich duża elastyczność w działaniu oraz zdolności twórcze. Osoby te nie lubią konfrontacji. Doskonale potrafią zaakceptować każdą indywidualność. Łatwiej niż innym przychodzi im zrozumienie ludzi i ich odmienności. Dążą do równowagi pomiędzy ciałem a emocjami. Stres powinny najlepiej rozładowywać poprzez piesze wędrówki, pływanie, niezbyt intensywny ruch. Kobiety posiadają zdolności organizatorskie, są zaradne, samodzielne, odpowiedzialne, przeciętność je przytłacza a wręcz zabija. Mężczyźni z tą grupą krwi nie lubią przebywać w domu, a romanse nie są dla nich niczym poważnym.

Osoby z grupą krwi AB

Nie lubią monotonii, są z  natury nieco powierzchowne, ale posiadają talent dyplomatyczny. Ludzi Ci nie noszą długo urazy w sercu,m otwarci i szczerzy cieszą się ogólną sympatią. Źle znoszą samotność, dlatego ich dom jest zwykle pełen gości i zwierząt. Osoby te są pełne sprzeczności, potrafią być za razem wrażliwe, tolerancyjne, jak i nielojalne i nieodpowiedzialne. Stres powinni odreagowywać łącząc uspokajające ćwiczenia koncentracji z niedużym wysiłkiem. Kobietą z grupą krwi AB brakuje talentów organizatorskich. Mężczyźni natomiast bardzo tolerancyjni dla płci przeciwnej cenią sobie dom, ale uwaga! Nie lubią niespodzianek.

A Ty jaką masz grupę krwi? Podziel się z nami opinią na temat tego artykułu 🙂

krew-2389519Depresja to teraz nie tylko chwilowy stan załamania nerwowego. W dzisiejszych czasach przyjęła całkiem inne oblicze i uznawana jest za poważną chorobę.

Często depresja kojarzona jest z chwilowym byciem w dołku ale okazuje się jednak, że jej objawy są bardziej skomplikowane i niebezpieczne niż się nam wydaje. Objawia się często brakiem chęci do życia, złymi myślami, nawet tymi samobójczymi, sprawia ,że wszystko jest dla nas obojętne, nawet krzywda bliskich nam osób. Ale jakie podnóże ma ta choroba? Skąd się bierze? Ludzie niedoceniani, krzywdzeni przez życie, niedowartościowani często wpadają w paranoję swoich myśli i sprawiają, że ich myślenie sprowadza się do jednego zdania. „Jestem beznadziejny/beznadziejna”. Co w dalszych komplikacjach negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, stosunek do bliskich i sposób postrzegania świata. Czasami bywa nawet tak, że chorzy na depresje, mimo że chorują, nie są tego świadomi. Nie czują się chorzy. Wychodzą z założenia, że często to zły okres w ich życiu a tak na prawdę popadli już w pierwsze stadium tej choroby. Depresja należy do chorób psychicznych i nerwowych. Nie ma bezpośredniego związku z chorobami na ciele, czyli tymi fizycznymi lecz bardzo często odbija się na naszym zdrowiu. Nie możemy spać, nie chce nam się jeść, rozmawiać, zawalamy szkołę, studia, wylali nas z pracy, rozstaliśmy się z bliską osobą lub kogoś straciliśmy. W dużej części wystąpienie takich sytuacji wprowadza ludzi w krótkotrwałe załamanie i po kilku tygodniach są wstanie się pozbierać i dalej prawidłowo funkcjonować. Natomiast nie jest tak zawsze. Na depresje choruje coraz więcej starych i młodych ludzi. Coraz więcej prób samobójczych odnotowywanych jest z powodu depresji. Depresja to choroba o wielu twarzach i odbija się na naszym życiu pod każdym jego aspektem. Nie powinniśmy podejmować w tym czasie żadnych ważnych życiowych decyzji abyśmy później ich nie żałowali bo czasu nie da się cofnąć. Co w tym przypadku zrobić? Istnieje wiele skutecznych terapii na depresję, ale naszym zdaniem najpierw powinniśmy zacząć ze sobą rozmawiać. Powinniśmy porozmawiać z kimś bliskim, opowiedzieć o naszych problemach, skorzystać z dobrej rady, otworzyć się na świat, jeśli nie posiadamy nikogo godnego zaufania, przed kim moglibyśmy swobodnie opowiadać o swoich problemach, pozostaje nam rozmowa z psychologiem. Nie bójmy się tego. Psycholog to taki sam człowiek jak każdy inny i zna ludzkie problemy. Jeśli nie będziemy w stanie sami wyjść ze swoich problemów to skorzystajmy z pomocy specjalisty. Jeśli to nie pomoże, można skorzystać ze środków stabilizujących nastrój. Musimy udać się do psychologa lub psychiatry aby przepisał nam odpowiednie, po wykonaniu niezbędnych badań. Dodatkowo możemy zapisać się na psychoterapię, która ma wspomóc dalsze leczenie farmaceutyczne i wprowadzić nas w pozytywny nastrój. Przepisane nam leki musimy zażywać systematycznie, zgodnie z zaleceniami lekarza i nie możemy je zbyt wcześnie odkładać. Udowodnione jest, że nawet 85% nawrotów depresji spowodowane są przedwczesnym odłożeniem leków.

Na ten temat można by było tutaj rozpisywać się na setki stron, my chcieliśmy tutaj tylko zaznaczyć złożoność problemu i problemy z niego wynikające. Mam nadzieje, że nikt z was na nic takiego nie cierpi. Pozdrawiamy.

depresja-4102007
Drodzy studenci, wpisu dziś nie będzie, mimo że czekacie od rana i przyjechaliście z daleka…


996788_603642162987209_126990960_n-7500342

Powodzenia w dalszej walce z sesją! My już prawie to skończyliśmy! Pozdrawiamy 🙂


Prawdziwa przestroga z morałem 😀

Egzaminy, testy – trwają gorączkowe przygotowania studentów i uczniów do zakończenia kolejnego roku nauki. W tym czasie ważna jest koncentracja, świetna pamięć, odporność na stres i dobre samopoczucie. Co jednak zrobić, żeby nie wygrało zmęczenie i stres?


Koncentracja i samopoczucie

Niezwykle ważnym składnikiem poprawiającym samopoczucie i znacznie poprawiające skupienie są witamina B6 oraz inozytol. Te składniki wspomagają pracę układu nerwowego. Witamina B6  zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, przyczynia się do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych oraz prawidłowego pozyskiwania energii w procesach metabolicznych. Poprawia także odporność i funkcjonowanie całego układu nerwowego.
Inozytol, potocznie nazywany witaminą  B8. Pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia, ma działanie uspokajające, wpływa prawidłowo na przebieg czynności psychicznych, a także dodatkowo przyczynia się do właściwego pozyskiwania energii w procesach metabolicznych. Inozytol jest wytwarzany przez nasz organizm, ale jego poziom z czasem maleje. Wynika to ze spożywania nadmiernej ilości kawy. Kofeina przyczynia się do wypłukania witaminy B8 z organizmu, co może powodować obniżenie nastroju. 12084412865_7f004b1ab8_z-5808726

Nie daj się zmęczeniu

Jednym ze środków wspomagających w stresującym okresie egzaminacyjnym jest Koenzym Q10. Koenzym Q10 jest potrzebny- nasz organizm sam go produkuje, ale z wiekiem jest go coraz mniej. Na nastrój i kondycję świetny wpływ ma także maca, andyjska roślina o właściwościach odżywczych.  Maca pomaga dbać o zdrowie fizyczne i umysłowe oraz podnosi witalność i wytrzymałość. Znajdziemy ją, np. w preparacie MACA 14-24 LAT.

Zapamiętaj: 

 •  Wysypiaj się! Zbyt krótki sen sprawia, że szwankuje nam pamięć i koncentracja
 • Ruszaj się! Dotleniony i ukrwiony mózg działa sprawniej 
 • Trenuj pamięć i koncentracje! Pomagają w tym m.in. krzyżówki, puzzle, szachy i przeróżne inne łamigłówki

Już mniej więcej wiesz jak zdać egzaminy i zdobyć same 5! Tylko jeszcze „relaks take it easy” i będzie ok:) Powodzenia!!!

Czas to pieniądz jak mówią niektórzy ludzie sukcesu. Szkoda tylko, że tak często nam go brakuje. Dlaczego niektórzy ludzie potrafią godzić np. studia z pracą a niektórzy nie? Co zrobić aby lepiej panować nad czasem?

Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam nie wyrobić się na wyznaczony termin? Zawalić jakieś zlecenie? Nie dotrzymać obiecanego słowa z powodu braku czasu? Na pewno tak! Nie kieruj się zasadą „Co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro”. Zamień ją na przysłowie „Co masz zrobić jutro, zrób dziś a będziesz mieć dzień wolnego”. Z pomocą przychodzi nam kilka reguł pozwalających na skuteczne Panowanie nad czasem.

Zasada 1. Musimy jasno określić swoje życiowe cele.

Jeśli masz jakiś cel do którego dążysz w życiu i za wszelką cenę chcesz go zrealizować to powiedz to, wykrzycz. Chcesz być programistą, lekarzem, inwestorem, człowiekiem obrzydliwie bogatym? Wykrzycz to! Napisz to na kartce, namaluj, wydrukuj i powieś nad łóżkiem w miejscu widocznym. Tak abyś każdego dnia na to patrzył. Jeśli Twój cel wymaga dużej ilości czasu, podziel go na mniejsze zadania, które będziesz systematycznie realizować. Nie przejmuj się tym, że wiele osób źle Ci życzy, że wiele osób cieszy się z Twoich niepowodzeń i porażek. Nigdy się nie poddawaj. Stąpaj twardo w życiu. Zrób im na złość. Pokarz, że jesteś osobą wartościową i udowodnij tym, że stać Cie na więcej.

Zasada 2. Przygotuj listę kolejnych kroków realizacji.


Wystarczy zwykły kawałek papieru, który zniesie tak wiele aby przygotować sobie listę kroków dla wymarzonego celu. Zaplanuj wszystko od początku do końca. Spokojnie i bez pośpiechu. Masz dużo czasu na realizacje swoich planów dopóki jesteś młody, jeśli będziesz miał już swoją rodzinę tego czasu Ci na wszystko zabraknie. Będziesz miał pracę, dziecko, dom i wiele innych obowiązków, które uniemożliwią Ci realizacje swoich życiowych marzeń i planów. Np. jeśli chcesz zostać programistą to wystarczy prosta lista: Zapisz się do szkoły o profilu informatycznym ->  zakup książki do programowania -> ucz sie ucz sie i koduj -> skończ szkołę -> rób cos dla kogoś -> znajdz pracę -> idz na studia informatyczne -> kup kolejne książki -> ucz się -> idz na praktyki -> ucz się -> staż -> ucz się -> wykarz się -> praca inżynierska -> obroń pracę -> praca magisterska -> obroń magistra -> znajdz prace w zawodzie -> pracuj pracuj pracuj… I tak można tworzyć przykładową listę celów, mogą być one bardziej lub mniej skomplikowane ale ważne aby podzielić swobie je w czasie. Pamiętaj aby swoje zadania ułożyć od najpilniejszych do mniej pilnych. Ustal priorytety tak aby wszystko szło po Twojej myśli. Lista, którą stworzysz ma służyć dla Ciebie i ułatwiać Ci osiągnięcie celu a nie utrudniać.

Zasada 3. Wylicz sobie ilość potrzebnego czasu na realizacje danego zadania.

Planowanie ilości czasu to bardzo ważny krok. Przykładowo jeśli ktoś jest studentem informatyki, gdzieś tam sobie dorabia, oprócz tego zbliża się sesja i zaliczenia a dodatkowo lubi sobie pograć w gry komputerowe bo jest ekstra gamerem. Rozplanuj swój czas tak abyś był w stanie zrealizować wszystkie swoje potrzeby, bez zawalania którejkolwiek z nich. Więc jeśli masz pracę to zrealizuj zadanie otrzymane od szefa bo to zadanie najważniejsze, potem naucz się na kolokwia, a następnie wyznacz sobie np. 2 godziny dziennie na naukę dla siebie mp. programowania a potem godzine np. na granie. Tak osiągniesz wszystko co chcesz bez zawalania swoich obowiązków.

Zasada 4. Postaraj się trzymać wyznaczonych przez siebie celów.

Jeśli stworzyłeś listę celów i zadań to postaraj się jej trzymać gdyż to co na niej się znajduje jest w danym momencie najważniejsze. Pamiętaj o tym!

Zasada 5. Zaznaczaj zadania, które wykonałeś każdego dnia.

Żeby mieć świadomość, że to co robisz jest słuszne i przynosi rezultaty, odhaczaj każde wykonane zadanie tak żeby o niczym nie zapomnieć i konsekwentnie realizować swój plan.

Zasada 6. Nie odkładaj niczego na później.

Staraj się aby wszystko co zaplanowałeś w danym dniu było zrealizowane bez względu na to czy Ci się chce czy nie. Bądź solidny i konsekwentny.

Zasada 7. Realizuj tylko jedno zadanie w danym momencie.

Pamiętaj, że Ty jesteś tylko jeden i nie jesteś w stanie się podwoić czy potroić. Jeśli coś robisz to wykonaj wpierw jedno zadanie a potem zabierz się za kolejne. Nie rób wszystkiego na raz.

Zasada 8. Możesz planować wszystko.

Życie to jeden wielki i doskonały plan. Pamiętaj, że Ty jesteś Panem swojego losu i Ty odpowiadasz za swoje życie sam. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne to zaplanuj to i dopisz do listy. Każde wydarzenie w życiu przebiega według pewnego algorytmu. Ty sam tworzysz ten algorytm.

Zasada 9. Dobry plan pozwoli Ci zaoszczędzić dodatkowy czas.

Działaj spokojnie i staraj się aby twoje plany były uporządkowane i realizowane w systematyczny sposób. Zyskasz wtedy sporo czasu i osiągniesz szczęście.

Zasada 10. Czas to pieniądz więc go nie marnuj.

Pamiętaj skupiać się tylko na rzeczach ważnych, pożytecznych i tak z których otrzymujesz profity. Staraj się zrezygnować z rzeczy, które zabierają Ci czas i uniemożliwiają realizowanie Twoich życiowych celów. Mam nadzieje, że zasady które wam podałem pozwolą Wam lepiej zapanować nad swoim życiem. Powodzenia drodzy czytelnicy!. 15804822-business-time-management-concept-with-clock-9183259
Wiedza to taki dar, którego nam nikt nie odbierze. Im człowiek mądrzejszy tym większe posiada perspektywy w życiu. Wiedza daje nam inny pogląd na świat i rzeczywistość. Ale jakie zalety wynikają z uczenia się języków?

Należy wspomnieć tutaj o co najmniej kilku powodach dla których należy uczyć się języków obcych.

Świat to ogromna mieszanka ras i narodowości, w którym każda osoba komunikuje się przy użyciu własnego języka. Znajomość języka potrzebna jest nam aby wspólnie się komunikować na stopie prywatnej,  służbowej lub biznesowej. Bez znajomości języków obcych nie będziemy mogli pozyskiwać żadnych inwestorów z zagranicy i nasza firma nie będzie się dalej rozwijać. Oprócz tego biorąc na celownik język angielski to w każdej korporacji i większości zawodów wymagana jest znajomość komunikatywnego angielskiego co najmniej w stopniu dobrym, w mowie i w piśmie.

Kolejnym powodem są zalety płynące z asymilowania się z innymi kulturami. Jeżeli wyjedziemy do innego kraju i będziemy chcieli poznać wielu ciekawych ludzi to bez znajomości języka nie uda nam się poznać ich kultury, zwyczajów i nawet ich samych. Nie wspominając już nawet o dogadaniu się na ulicy w sprawie zwyczajnych potrzeb.

Znajomość języków obcych to przepustka do kariery i lepszego świata. Z doświadczenia wiem, że jeżeli szukamy pracy w dużych firmach i korporacjach wymagana jest znajomość co najmniej jednego języka.

Jeśli nie znamy żadnego to nie mamy szansy na znalezienie dobrej pracy. Wyjeżdżając za granice nie znajdziemy lepszej pracy niż ta fizyczna, bez znajomość tamtejszego języka lub najpopularniejszych języków takich jak angielski, niemiecki, francuski. Nauka języka wspomaga lepsze zapamiętywanie. Im więcej słówek staramy się nauczyć tym lepiej dla naszej pamięci, która zmuszona do zapamiętywania zwiększy swoją wydajność. Udowodnione jest, że mózg  nie ćwiczony zanika. Oprócz tego pamiętajmy, że jeśli chcemy nauczyć się języków opartych na łacinie zawsze lepiej poznać wpierw łacine a pózniej rozszerzyć swoje horyzonty np. o język włoski. Jeśli chcemy uczyć się np. Norweskiego, pouczmy się wpierw Niemieckiego gdyż te języki należą do znanych nam grup języków germańskich. Cytując na koniec słowa mojego wykładowcy z matematyki dyskretnej… „Czasem lepiej w wakacje zainwestować w kurs języka obcego niż pojechać na wakację” Warto inwestować w siebie gdyż będziemy dążyli wtedy do ciągłego rozwoju. Jeśli nie będziemy w siebie inwestować to nie zajdziemy w życiu zbyt daleko. Powodzenia! nauka_jezyka_obcego-4903933 Zapraszamy was na serie ciekawych programów dotyczących zarabiania pieniędzy, zarządzania nimi, inwestowania, podatków przedstawionych w bardzo ciekawy sposób przez milionera Roberta Kyosaki. Ten Pan od kilku lat prowadzi społeczność pod nazwą Rich Dad, w której stara się uczyć jak skutecznie inwestować i zarządzać pieniędzmi. Wprowadza nas w tajniki finansów, wyjaśnia bardzo ważne pojęcia związane z zarabianiem pieniędzy. Zapraszamy od wspólnego oglądania!

Cykl Niesprawiedliwa Przewaga


Cykl Święte Krowy
Cykl Jak dajemy się okradać każdego dnia
Cykl Trzy rodzaje edukacji

Cykl Dobry i zły dług

Cykl Jak Bank Zarabia

Cykl Biznes 21 wieku

Oczywiście zamieściliśmy tutaj tylko po jednym odcinku z każdego cyklu, gdyż resztę znajdziecie na youtubie.

Miłego oglądania 🙂


Zupy jemy od najmłodszych lat. Wpierw jako dzieci niechętnie. Jednak im jesteśmy starsi tym bardziej doceniamy ich wartości odżywcze i smakowe. Zupy już od wczesnych lat są wprowadzane jako pierwsze danie w diecie dziecka.

Najprościej mówiąc zupy to mieszanka warzyw, gotowana na mięsnym wywarze. Zwykle podawana jest z dodatkiem makaronu, ryżu, lanego ciasta oraz innych dowolnych wariacji. Różnorodność zup jest ogromna i można by je było mnożyć w nieskończoność. Każdy bowiem nowy składnik lub przewaga któregoś z nich daje inny smak i zapach, a co za tym idzie nazwę. Tylko nasza wyobraźnia stanowi ograniczenie dla powstania ciągle to nowych odmian zup. Oprócz tego, że zupy są smaczne mają także wiele innych zalet: przede wszystkim są niskokaloryczne, dostarczają sporo witamin i składników mineralnych, obecność warzyw dostarcza sporo błonnika pokarmowego. 1-3771195

Atakują nagle i są niezwykle uciążliwe. Trwają z reguły kilkanaście minut i po chwili zanikają.

Skurcze łydek najbardziej uciążliwe są w nocy. Trudno do końca powiedzieć jaka jest ich pierwotna przyczyna, ale można starać się im zapobiegać. Wiadomo, że długotrwały stres i przemęczenie sprzyja ich powstawaniu. Z reguły nagłe, intensywne napięcie mięśnia podudzia jest spotykane u osób mających problemy z ciśnieniem krwi, chorym na cukrzycę oraz osobom skarżącym się na problemy nerwowe. Jako przyczyny sprzyjające powstawaniu skurczu łydek wymienia się: nadmierne picie kawy, która jak wiadomo wypłukuje magnez i potas z organizmu. „Skurcze łydek mogą być też objawem zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej”oraz choroby żylakowej. Aby zniwelować te objawy należy wprowadzić w swoje codzienne menu takie produkty jak:

 • kakao,
 • razowe pieczywo,
 • orzechy,
 • szpinak,
 • i inne produkty bogate w potas i magnez.

m_1_28944-8348482

Imbir jest jedną z roślin, na której opiera się tradycyjna kuchnia wielu narodów. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia bez imbiru. Porozmawiajmy o leczniczych właściwościach imbiru.

Imbir

to bylina, która występuje głownie na terenie Azji i Australii gdzie jest on podstawą kuchni i cenionym valorem smakowym. Nie tylko jest aromatyczny i smaczny ale również stanowi skuteczne lekarstwo na wiele chorób. Jeśli chodzi o kuchnie polską to imbir stosowany był głównie jako przyprawa do niektórych dań takich jak flaczki w formie proszku. Aktualnie korzeń imbiru jest na tyle tani, że możemy bez problemu nabyć go w każdym warzywniaku, hipermarkecie .

Korzeń imbiru zawiera trzy bardzo ważne substancje takie jak zingiberol, gingerol i zinferon. Substancje te odpowiadają za zapach imbiru i jego gorzko-słodkawy smak.

Jakie właściwości lecznicze nam oferuje?

– Jest doskonałym lekarstwem na problemy z trawieniem. – Leczy wzdęcia i przyśpiesza wydzielanie żółci. – Łagodzi mdłości. – Chroni nasze żyły przed tworzeniem się zakrzepów. – Łagodzi bóle miesiączkowe. – Doskonale leczy przeziębienia. – Ma właściwości przeciw obrzękowe. – Zwiększa naszą koncentracje. – Przyspiesza krążenie krwi. – Pobudza organy płciowe. – Wpływa pozytywnie na ciśnienie. Tak bogate wartości lecznicze oferuje nam ta tajemnicza roślina. Możemy zjadać go w różnej formie, profilaktycznie dodawać do herbaty, ciast, a nawet zup. Systematyczne spożywanie tej rośliny pomoże nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie. imbir-5764379
 Źródło:
http://dziecisawazne.pl/wszystko-co-musimy-wiedziec-o-imbirze/
http://klaudynahebda.pl/imbir-przeziebienie/ Zdrowotne właściwości bursztynu znane już były przez naszych dziadów i pradziadów. Żadna z innych żywic kopalnianych nie posiada takich szczególnych właściwości. Czy zdajecie sobie sprawę z jego właściwości?

Bursztyn to kopalna żywica drzew iglastych lub liściastych. Wydobywany jest na nadmorskich plażach, gdzie wytwarza się i leży od ponad 45 milionów lat. Powstał przez zastygnięcie żywicy a jego forma była kształtowana przez warunki środowiska w jakim się znajdował. Posiada bardzo ciekawe właściwości: – posiada spore ilości kwasu bursztynowego (do 8%) – sprawia wrażenie ciepła. – ogrzany w dłoni wytwarza przyjemny zapach. – unosi się na powierzchni słonej wody. – przy pocieraniu ładuje się ujemnie. – spala się jasnym płomieniem. – gwałtownie podgrzewany pęka – zmienia się pod wpływem światła – jest łatwy w obróbce Po takim krótki wstępie rozważmy teraz sobie właściwości zdrowotne, które przynosi nam bursztyn.

Rozgrzany bursztyn przyłożony do głowy pozwala leczyć bóle głowy. Nacieranie skroni nalewką bursztynową pozwala na leczenie migren. Zapobiega powstawaniu bóli reumatycznych stawów i kości. Leczy infekcje i schorzenia układu pokarmowego. Łagodzi stres i zmęczenie. Działa pozytywnie na astmatyków. łagodzi bóle kręgosłupa i kości.

Bursztyn jest coraz częściej doceniany przez Panie, które noszą ozdoby i biżuterie wykonaną z bursztynu. Jest to zwyczaj bardzo zdrowy. Nawet noszony bursztyn wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. A teraz jak przygotować taką nalewkę z bursztynu? Przepis jest bardzo prosty! – Wystarczy 2,5 dag pokruszonego bursztynu zalać 0,25 ml spirytusu. – Stopniowo dolewać spirytusu około 3 razy dziennie. – Po upływie kilku dni zlać ciecz bez okruchów, przechowywać w ciemnej butelce lub pomieszczeniu. I to wszystko 🙂 Możemy cieszyć się teraz zdrową nalewką 🙂 litoterapia-8548889

About the author

Redakcja

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta